Od początku roku w Warszawie powstały trzy prywatne teatry. Bilety na ich spektakle zostały sprzedane z wyprzedzeniem.
Lalka Barbie to ikona kultury masowej. Wielkooka, szczupła, wiecznie młoda, ale przecież bez twarzy.
Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" miał uświetnić w Krakowie obchody 600. rocznicy tego wydarzenia. Już wiadomo, że nie uświetni. Jest w tak złym stanie, że o transporcie nie ma mowy.
Ewa Farna ma 16 lat, trzy platynowe płyty w Czechach i kilkunastotysięczne tłumy na koncertach w Polsce. A przy tym nie przestała być sobą. Mówi, że najważniejsze są nauka i Dekalog.
Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego wybitni polscy poeci napisali utwory dedykowane autorowi „Balladyny”.
14 sierpnia 2004 roku zmarł Czesław Miłosz. Żył 93 lata, czyli niespełna cały miniony wiek. Z tej perspektywy opisywał go i żyjących w nim ludzi z wnikliwością, ale i czułością.
Od papieża Urbana VIII dostał Wawrzyn Poetycki, czyli ówczesnego Nobla. Spośród polskich twórców był tłumaczony na najwięcej języków. Od niedawna o ks. Macieju Kazimierzu Sarbiewskim przypominają mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości.
Na plan przychodzi tak jak jej najwygodniej – w sukience i szpilkach. Żeby nie myśleć o wyglądzie, ale pracy. – Wiem, że jeden film nie zmieni świata – mówi Magda Piekorz. – Ale jeśli komuś coś drgnie w sercu, to już wiele.
Nowy film Krzysztofa Zanussiego „Rewizyta” to odwiedziny u bohaterów jego poprzednich filmów po 40 latach. Młody Marek Kudełko - Stefan z ostatniego „Serca na dłoni” - wypytuje ich o sens życia. I dowiaduje się, że z tym musi poradzić sobie sam.
Siedzimy w teatrze, oglądając uwięzioną w domu panią Aung San Suu Kyi, birmańską opozycjonistkę i laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla. I wiemy, że to nie fikcja, ale rzeczywistość, wobec której jesteśmy bezradni.