"Spichlerz Polskiego Rocka"

Prawie 400 tys. zł pozyskało z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Muzeum Regionalne w Jarocinie (Wielkopolska) na realizację projektu pn. "Spichlerz Polskiego Rocka". Zgodnie z planem muzeum rocka ma być otwarte w lipcu 2013 r.

Jak poinformował w czwartek PAP inicjator spichlerza Robert Kaźmierczak, w lipcu przyszłego roku zostanie otwarte muzeum i stała ekspozycja o historii rocka. W przyszłej placówce będą gromadzone wszystkie materiały dotyczące m.in. organizowanych od ponad 30 lat w Jarocinie festiwali rockowych. "To specyficzne muzeum znalazło miejsce w budynku dawnego magazynu zbożowego" - dodał Kaźmierczak.

Ministerialna dotacja zostanie przeznaczona na wymianę podłóg, klatki schodowej, konserwację i wzmocnienie drewnianej konstrukcji, instalacje oraz zakup elementów przyszłej wystawy stałej. Wcześniej na realizację projektu jarocińskie muzeum otrzymało 1,6 mln zł z UE, a w 2011 r. 150 tys. zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Za unijne pieniądze powstanie w tym roku także dokumentacja wykonawcza wystawy stałej, pierwsze odcinki cyklu filmów dokumentalnych o historii jarocińskiego festiwalu. Zakupionych zostanie również kilka tysięcy zdjęć dokumentujących dawne festiwale.

Jak powiedział Kaźmierczak, scenariusz wystawy pokazuje całą historię polskiej muzyki rockowej, której początki datuje się na 1959 r. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmą odbywające się w latach 70. w Jarocinie Wielkopolskie Rytmy Młodych, od 1980 r. przekształcone w Ogólnopolskie Przeglądy Muzyki Młodej Generacji, a jeszcze później w Festiwale Muzyki Rockowej.

Na ekspozycji znajdą się m.in. wszystkie archiwalne nagrania filmowe oraz zdjęcia. Oprócz gromadzenia archiwaliów planowana jest realizacja liczącego kilkanaście odcinków serialu dokumentalnego. Piętnastominutowe filmy mają być prezentowane w powstającym spichlerzu oraz na kolejnych edycjach jarocińskich rockowisk.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama