W projekcie Google Art Project znalazły się już zbiory 151 muzeów z 40 krajów, w tym kolekcje najbardziej znanych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy paryskie Muzeum Orsay.
Są tam także zbiory wielu interesujących instytucji z całego świata, jak np. Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy zbiory Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi oraz dwóch polskich: Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Miłośnicy sztuki mogą teraz za pomocą kilku kliknięć odkrywać już nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, sztukę uliczną czy fotografie. Nowa, rozszerzona wersja Art Project objęła wiele dużych i małych instytucji, od tradycyjnych galerii po bardziej niekonwencjonalne miejsca, w których prezentowana jest sztuka. Projekt obejmuje teraz dzieła sztuki z szerokiego kręgu kultur i cywilizacji, np. brazylijskie graffiti uliczne, islamską sztukę użytkową i starożytną afrykańską sztukę naskalną.
W ramach platformy Art Project dostępnych jest ponad 30 000 dzieł sztuki w wysokiej rozdzielczości, w tym kilkadziesiąt dzieł, które można oglądać w ultra-wysokiej rozdzielczości. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość serwisu według nazwiska artysty, dzieła, rodzaju sztuki, muzeum, kraju, kolekcji i epoki. Użytkownicy zyskali też narzędzia do tworzenia własnych kolekcji sztuki i dzielenia się nimi z innymi w internecie.
Zaprezentowaliśmy w projekcie wybór dzieł zaczynając od końca XIX wieku, koncentrując się na wieku XX i kończąc na XXI. Za pomocą przeglądu dzieł chcemy zwrócić uwagę internautów na istotne dla nas nurty i tendencje sztuki nowoczesnej i współczesnej, pamiętając o ich dziewiętnastowiecznych korzeniach – powiedziała Małgorzata Ludwisiak, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. - Nasz wybór obejmuje artystów takich jak: Witkacy, Hiller, Szczuka, Kantor, Starczewski, Dobkowski, Modzelewski a w przyszłości powiększy się o kolejne ważne dla naszej kolekcji nazwiska.
Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniło w ramach Art Project 55 dzieł ze swojej kolekcji. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompea Batoniego „Apollo i dwie Muzy” czy “Portret konny Stanisława Kostki Potockiego” Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła można oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.
Google Art Project dostępny jest na stronie www.googleartproject.com .
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...