Galicja w Gnojnicy

Warsztaty skrzypcowe, taneczne, plastyczne, a także koncerty, wystawy i pokazy filmów znajdą się w programie Festiwalu Galicja, którego pierwsza edycja rozpocznie się w piątek w Gnojnicy koło Ropczyc (Podkarpackie).

Trzydniowy festiwal rozpoczną w piątek rano warsztaty skrzypcowe. Jak zapewniła Jadwiga Pięta-Paśko, szefowa współorganizującego imprezę Wiejskiego Centrum Kultury w Gnojnicy Dolnej, w zajęciach mogą wziąć udział wszyscy chętni, nie tylko osoby grające na skrzypcach. W ramach warsztatów lokalni muzycy zaprezentują charakterystyczny dla okolic Gnojnicy sposób gry na tym instrumencie, z różnego rodzaju tzw. ozdobnikami.

"To samouki, którzy nie grają z nut, ale z serca. Gry na skrzypcach uczyli się od dziadków, wujków. Zaprezentują grę z lokalnym kolorytem, brzmieniem. Nawet absolwent konserwatorium będzie mógł od nich nauczyć się czegoś nowego" - zaznaczyła Pięta-Paśko.

Wyraziła także nadzieję, że festiwal będzie imprezą cykliczną. "To doskonały sposób na kultywowanie naszej tradycji, regionalnej kultury, aby nie zginęła, nie została zapomniana. Mamy nadzieję, że festiwal się powiedzie, bo wtedy mógłby na stałe trafić do naszego kalendarza kulturalnego" - powiedziała.

Przez cały czas trwania imprezy, która zakończy się w niedzielę wieczorem, będzie można oglądać plenerowe wystawy wielkoformatowych fotografii Andrzeja Bieńkowskiego (malarza, etnografa, pisarza) ukazujących wiejskich muzykantów z całego kraju, w tym także z Gnojnicy i okolic. Na dwóch ekspozycjach - "Ostatni wiejscy muzykanci" i "Migawki z wesela" - znajdzie się około 20 czarno-białych olbrzymich zdjęć, wykonanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Uzupełnieniem wystaw będą pokazy filmów Andrzeja Bieńkowskiego i Witolda Brody, dokumentujących grę i losy wiejskich muzykantów.

Zaplanowano również koncerty muzyczne połączone z zabawami tanecznymi. Zabrzmi muzyka głównie ludowa, ale także wielkopostne pieśni ze wsi Piątkowa; wystąpią też cymbaliści.

Zainteresowani pieśniami Podkarpacia będą mogli wziąć udział w spotkaniu z folklorystą i pedagogiem Bartoszem Gałązką z Krosna, który od wielu lat prowadzi badania nad religijnym folklorem regionu. W jego zbiorach znajdują się ludowe śpiewy religijne i obrzędowe, funkcjonujące zarówno w żywej, jak i ginącej tradycji Podkarpacia.

W czasie warsztatów tanecznych będzie można z kolei nauczyć się ludowych tańców z okolic Gnojnicy oraz tradycyjnych tańców polskich takich jak polka, kujawiak, oberek.

Najmłodsi w ramach warsztatów plastycznych będą mogli wykonać gipsowe odlewy własnych twarzy, które później pomalują i ozdobią. Powstałe w ten sposób maski zostaną następnie pokazane na specjalnej wystawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości