Kradzież Madonny z katedry gnieźnieńskiej

Policja bada okoliczności kradzieży obrazu z gnieźnieńskiej katedry. Obraz Matki Boskiej z II połowy XVIII w. wisiał w ogólnodostępnej, nie objętej monitoringiem, kaplicy. Jego wartość wstępnie oszacowano na 3 tys. zł.

Na razie nie wiadomo, kiedy mogło dojść do kradzieży; brak obrazu zauważono we wtorek około południa.

Jak poinformował PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, kopia obrazu włoskiego malarza Giovanniego Battisty Salvi da Sassoferrato o wymiarach ok. 25 na 30 cm wisiała w jednej z kaplic katedry, w której odbywają się spowiedzi, i do której jest swobodny dostęp.

Zdjęcie obrazu opublikowane zostało m.in. na stronie internetowej wielkopolskiej policji.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, asp. Anna Osińska powiedziała PAP, że brak obrazu jeden ze spowiedników zauważył w niedzielę, przypuszczał jednak, że mógł on trafić do konserwatora zabytków.

"O sprawie zostaliśmy powiadomieni we wtorek, gdy do Gniezna powrócił z zagranicy proboszcz katedry, który stwierdził brak obrazu. Obraz był umieszczony w ramie i z niej został usunięty" - powiedziała Osińska.

Jak dodała, wartość dzieła wstępnie oszacowano na ok. 3 tys zł. Policja czeka na wszelkie informacje dotyczące tej kradzieży.

W lutym 2011 roku z katedry skradziono pierścień kard. Stefana Wyszyńskiego. Policja zatrzymała sprawców przestępstwa, jednak pierścień został bezpowrotnie zniszczony. Do gnieźnieńskiego muzeum wróciła jego odtworzona replika.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.