Wielkanocny Beethoven

Koncerty kameralne w wykonaniu światowej sławy zespołów to jeden z głównych punktów programu 17. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Odbędzie się on w dniach 17-29 marca w Warszawie.

Belcea Quartet, Artis Quartet i Tokyo String Quartet rzadko goszczą w Polsce. Na festiwalu wielkanocnym zaprezentują m.in. utwory patrona imprezy.

Belcea Quartet zagra dwa kwartety smyczkowe Beethovena: F-dur i cis-moll. W skład zespołu założonego przez Corinę Belceę wchodzą absolwenci londyńskiego Royal College of Music. Kwartet smyczkowy F-dur Beethovena wykona także wiedeński Artis Quartet, w programie jego koncertu znalazł się również Kwartet smyczkowy e-moll Giuseppe Verdiego. Z kolei Tokyo String Quartet zagra kwartety smyczkowe Josepha Haydna, Beli Bartoka i Franza Schuberta.

17. Festiwal Beethovenowski zainaugurują w niedzielę 17 marca dwa koncerty. W południe w warszawskiej Filharmonii Narodowej zaplanowano recital fortepianowy macedońskiego pianisty Simona Trpceskiego. Zagra on m.in. "Tańce niemieckie" i "Fantazję Wędrowiec" Schuberta. Wieczorem wystąpi litewska pianistka Muza Rubackyte oraz śpiewacy: sopran Sabina von Walther, mezzosopran Joanna Dobrakowska, tenor Eric Barry i baryton Klemens Sander. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. W programie koncertu znalazły się Fantazja c-moll i IX Symfonia d-moll Beethovena.

Z okazji przypadających w tym roku okrągłych rocznic urodzin Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a także Giuseppe Verdiego i Ryszarda Wagnera w ramach festiwalu odbędzie się kilka koncertów upamiętniających ich twórczość.

Antonio Lucio Tokyo String Quartet playing "Razumovsky"

Koncert wiolonczelowy Lutosławskiego wykona Nikolas Altstaedt. Solistą II Koncertu skrzypcowego "Metamorfozy" Pendereckiego będzie Jarosław Nadrzycki. Dyrygent John Axelrod wraz z Orkiestrą Symfoniczą i Chórem Filharmonii Narodowej poprowadzi II Symfonię "Kopernikowską" Henryka Mikołaja Góreckiego, partie solowe zaśpiewają sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Robert Gierlach.

W ramach cyklu "Nieznane opery" zostanie wykonana pierwotna, mało znana wersja "Simona Boccanegry" Verdiego. Koncertowe wykonanie opery poprowadzi Łukasz Borowicz dyrygując Polską Orkiestrą Radiową i Chórem Filharmonii Narodowej. W partiach solowych wystąpią młodzi amerykańscy wokaliści, m.in. baryton Stephen Powell jako Boccanegra, sopran Amanda Hall jako Maria oraz studenci i absolwenci Yale School of Music w Nowym Yorku, przygotowani przez profesor Doris Yarick-Cross.

W programie znalazło się także koncertowe wykonanie opery "Tristan i Izolda" Wagnera. Akt II dzieła wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Leopolda Hagera. Partię Izoldy wykona sopran Evelyn Herlitzius, partię Tristana - tenor Stefan Vinke.

Stały gość festiwalu, austriacki pianista Rudolf Buchbinder wykona w tym roku sonaty fortepianowe Haydna, Schuberta i Beethovena. Sonaty na skrzypce i fortepian patrona festiwalu zaprezentuje duet Juliana Rachlina i Itamara Golana.

Festiwal zakończy wykonanie "Requiem" Verdiego. Występ w Wielki Piątek 29 marca w Filharmonii Narodowej poprowadzi Penderecki. Jako soliści wystąpią: sopran Maria Luigia Borsi, mezzosopran Tea Demuriszwili, tenor Francesco Demuro i bas Nikołaj Didenko. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej.

W tym roku festiwal odbędzie się nie tylko w Warszawie, lecz także w sześciu innych miastach: Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku. Pianista Trpceski, który wystąpi w Polsce po raz pierwszy, zagra także w Łodzi. Zespół Camerata Ireland pianisty i dyrygenta Barry'ego Douglasa będzie gościć w Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie i Warszawie.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci patrona, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości