Nowy film o św. Faustynie?

Ogólnopolski konkurs na scenariusz filmowy poświęcony łódzkiemu okresowi życia Heleny Kowalskiej, późniejszej św. Faustyny, ogłoszono w poniedziałek w Łodzi. Konkurs wpisuje się w obchody, przypadającej w 2016 roku rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski.

Celem konkursu jest popularyzacja biografii św. Faustyny i przedstawienia jej związków z Łodzią i regionem. Konkurs przeznaczony jest dla młodych osób w wieku od 18 do 30 lat i ma na celu także skłonienie młodych ludzi do uniwersalnych rozważań nad wyborem własnej drogi życiowej.

"Młodzi ludzie stają przed wyborem jaką drogą pójść, jakie wartości są istotne. Myślę, że przybliżenie tej wspaniałej osoby pozwoli im samym dokonać właściwych wyborów, ale również krzewić te wartości wśród innych" - mówiła na konferencji prasowej wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, która objęła honorowy patronat nad konkursem.

Konkurs na "łódzki" scenariusz filmu o św. Faustynie organizuje Narodowe Centrum Kultury (NCK), a współorganizują Archidiecezja Łódzka, władze miasta, Uniwersytet Łódzki oraz oddział TVP w Łodzi.

Prace można zgłaszać w dwóch kategoriach: godzinnego filmu dokumentalnego lub fabularnego, których tematyką będzie łódzki okres w życiu św. Faustyny. W latach 1921-1924 Helena Kowalska pracowała w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi; wtedy właśnie postanowiła wstąpić do zakonu. W grudniu 2005 roku św. Faustyna została ogłoszona patronką Łodzi.

Dyrektor NCK Krzysztof Dudek przyznał, że konkurs stanowi swoiste preludium do organizacji obchodów rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski, których NCK jest koordynatorem z ramienia ministerstwa kultury. Jak poinformował zaawansowane już są rozmowy pomiędzy Episkopatem Polski a ministerstwem na temat sposobu uczczenia rocznicy.

"Uznaliśmy, że św. Faustyna doskonale się nadaje na to, żeby w Łodzi w ramach obchodów rocznicy Chrztu Polski zainteresować młodych własną refleksją na temat tej niezwykłej osoby" - mówił Dudek. Jego zdaniem historię Polski i kościoła powinno się opowiadać językiem popkultury. "Tylko wtedy znajdziemy szerokiego odbiorcę i właśnie takie niestandardowe działania realizujemy" - zaznaczył szef NCK.

Metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski nawiązując do rocznicy Chrztu Polski i konkursu przypomniał słowa Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu w 1980 r., gdzie stwierdził, "iż jest coś tak ważnego jak tożsamość narodu i państwa poprzez kulturę".

"Tę tożsamość musimy na nowo odczytywać, sięgać do korzeni, tworzyć zręby naszej duchowej niepodległości i suwerenności" - mówił metropolita łódzki.

Scenariusze można zgłaszać do 30 czerwca tego roku. Jury oceniać będzie zarówno wartość artystyczną scenariusza jak i jego zgodność z faktami historycznymi. W każdej kategorii na zwycięzców czekają nagrody po 10 tys. zł oraz dwa wyróżnienia po 4 tys. zł. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną 1 października. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.nck.pl.

Krzysztof Dudek jest przekonany, że jeśli znajdzie się dobry scenariusz, to znajdą się także środki na realizację filmów. Zapowiedział także uruchomienie jesienią tego roku projektu "Filmowa Łódź św. Piotra", ale nie chciał zdradzać szczegółów.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec k. Kutna (obecnie woj. łódzkie) jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena.

Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. To w Łodzi w 1924 roku w parku im. Słowackiego (dawniej Wenecji) św. Faustyna doznała pierwszego objawienia. W parku obok drewnianego krzyża znajduje się głaz, na którym napis głosi, że "w 1924 roku w tym miejscu 19-letnia Helena Kowalska po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu".

W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Pan Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego.

W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości