Dwór hiszpański będzie tematem przewodnim XIV Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie.
Imprezę zainauguruje w 28 lipca spektakl "Cracovia Danza dla Barbary Sparti" dedykowany zmarłej w czerwcu tancerce, nauczycielce, znawczyni dawnych tańców.
Przedstawienie zaprezentuje w Willi Decjusza Balet Dworski "Cracovia Danza" wraz z Marie Claire Le Corre - francuską specjalistką od tańca historycznego. "Barbara Sparti przez wiele lat współpracowała z Baletem Dworskim +Cracovia Danza+ oraz z Festiwalem Tańców Dworskich, podczas którego wielokrotnie prowadziła warsztaty. W poświęconym jej pamięci wieczorze, na prezentacji multimedialnej, przypomnimy sylwetkę wybitnej artystki, a tancerze zatańczą choreografie, których uczyli się pod jej kierunkiem" - poinformowało w sobotę PAP biuro Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", organizatora przedsięwzięcia.
Festiwal Tańców Dworskich odbywa się od 14 lat. Każda edycja ma inny temat przewodni. Rok temu motywem głównym był taniec dworski w XVIII wieku. Tym razem uczestnicy festiwalu poznają obyczaje dworu hiszpańskiego. Przewodnikami po tradycjach i tańcach z Półwyspu Iberyjskiego będą tacy cenieni artyści i pedagodzy jak m.in.: Ana Yepes oraz Carles Mas i Garcia.
"Niezwykle bogata i oryginalna kultura i sztuka Hiszpanii inspirowała przez wieki największych twórców. W dziedzinie tańca, muzyki i teatru motywy hiszpańskie należą do podstawowych elementów szerokiego repertuaru wielu artystów. W baletach XVII i XVIII wieku tańcem opowiada się historie Don Kichota i Don Juana. Na każdym dworze Europy prezentowane są tradycyjne tańce hiszpańskie: espagnoletty, airs espagnols, sarabandy, canarios, folies d'Espagne" - opisała Anna Bodzak, przedstawicielka organizatora.
Festiwalowe wydarzenia - pokazy, warsztaty tańców, wykłady, konferencje, wystawy tematyczne - odbywać się będą w renesansowej Willi Decjusza.
Finał festiwalu zaplanowany jest na pierwszy weekend sierpnia. Wtedy to odbędą się pokazy finałowe: na Zamku Królewskim na Wawelu, w Barbakanie - Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Organizatorami wydarzenia są: Balet Dworski "Cracovia Danza", Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Ardente Sole.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.