Dwór hiszpański będzie tematem przewodnim XIV Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie.
Imprezę zainauguruje w 28 lipca spektakl "Cracovia Danza dla Barbary Sparti" dedykowany zmarłej w czerwcu tancerce, nauczycielce, znawczyni dawnych tańców.
Przedstawienie zaprezentuje w Willi Decjusza Balet Dworski "Cracovia Danza" wraz z Marie Claire Le Corre - francuską specjalistką od tańca historycznego. "Barbara Sparti przez wiele lat współpracowała z Baletem Dworskim +Cracovia Danza+ oraz z Festiwalem Tańców Dworskich, podczas którego wielokrotnie prowadziła warsztaty. W poświęconym jej pamięci wieczorze, na prezentacji multimedialnej, przypomnimy sylwetkę wybitnej artystki, a tancerze zatańczą choreografie, których uczyli się pod jej kierunkiem" - poinformowało w sobotę PAP biuro Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", organizatora przedsięwzięcia.
Festiwal Tańców Dworskich odbywa się od 14 lat. Każda edycja ma inny temat przewodni. Rok temu motywem głównym był taniec dworski w XVIII wieku. Tym razem uczestnicy festiwalu poznają obyczaje dworu hiszpańskiego. Przewodnikami po tradycjach i tańcach z Półwyspu Iberyjskiego będą tacy cenieni artyści i pedagodzy jak m.in.: Ana Yepes oraz Carles Mas i Garcia.
"Niezwykle bogata i oryginalna kultura i sztuka Hiszpanii inspirowała przez wieki największych twórców. W dziedzinie tańca, muzyki i teatru motywy hiszpańskie należą do podstawowych elementów szerokiego repertuaru wielu artystów. W baletach XVII i XVIII wieku tańcem opowiada się historie Don Kichota i Don Juana. Na każdym dworze Europy prezentowane są tradycyjne tańce hiszpańskie: espagnoletty, airs espagnols, sarabandy, canarios, folies d'Espagne" - opisała Anna Bodzak, przedstawicielka organizatora.
Festiwalowe wydarzenia - pokazy, warsztaty tańców, wykłady, konferencje, wystawy tematyczne - odbywać się będą w renesansowej Willi Decjusza.
Finał festiwalu zaplanowany jest na pierwszy weekend sierpnia. Wtedy to odbędą się pokazy finałowe: na Zamku Królewskim na Wawelu, w Barbakanie - Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Organizatorami wydarzenia są: Balet Dworski "Cracovia Danza", Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Ardente Sole.
Jej głównym zadaniem jest podniesienie poczucia wartości twórcy.
Kiedyś taniec przenikał do tego stopnia życie ludzi, że był nawet wyrazem modlitwy. #Rok_Tischnera