Górale z Żabnicy już od granic miejscowości dali znać wszystkim, że stulecie ich kościoła, to dla nich ważne wydarzenie. Misternie udekorowali drogę aż do drzwi świątyni.
W czasie jubileuszowej Mszy św. parafianie z Żabnicy szczelnie wypełnili swój drewniany kościółek, któremu patronuje Matka Boża Częstochowska.
Gospodynie i członkowie Związku Górali Podhalańskich przyszli w swoich góralskich strojach. W odświętnych mundurach i ze sztandarami - górnicy, strażacy, młodzi "Strzelcy". W pełnej gotowości - ministranci i lektorzy, przygotowani przez ks. Adama Ciapkę.
O oprawę muzyczna uroczystości zatroszczyli się muzycy Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Mały Haśnik" i młodzież z Parafialnej Orkiestry Dętej "Barka".
Stulecie kościoła dla nich wszystkich było jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup Roman Pindel, w asyście dziekana ks. Stanisława Bogacza z Cięciny, ks. Jacka Jaskierni - żabnickiego proboszcza - oraz licznych kapłanów sąsiadów i przyjaciół parafii. Nie zabrakło księży-rodaków, a także posługujących w parafii sióstr albertynek.
- W Ewangelii szczególnie jest nam bliskie porównanie Kościoła do owczarni. Wiemy na czym polega bycie dobrym pasterzem, a trud związany z zapewnianiem owcy bezpieczeństwa, nie jest nam obcy - tak Mirosława Biegun sołtys Żabnicy witała księdza biskupa. - Przed 100 laty nasi pradziadowie postawili dla siebie i swoich potomnych, duchowy paśnik, Bożą bacówkę, w której sam Pan Jezus troszczy się abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości.
Historię sprzed stu lat przypomniał ks. Jacek Jaskiernia. W 1910 r., dzięki zaangażowaniu ks. Jana Figury wikariusza z Milówki, do której wówczas należała Żabnica, mieszkańcy rozpoczęli budowę swojego drewnianego kościoła. Budowę ukończyli w 1914 r. Wtedy też kościół został poświęcony.
Rozbudowa i wystrój, to - jak podkreślał ks. Jaskiernia - zasługa poprzednich proboszczów: ks. Karola Śmiecha i ks. Mieczysława Danielczyka.
W homilii, nawiązując do przeczytanej Ewangelii o interwencji Maryi i przemianie wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej, ksiądz biskup zachęcał mieszkańców Żabnicy, a także wszystkich turystów, którzy na swoim szlaku zobaczą żabnicki kościół, by przychodząc tu, chcieli spotkać Jezusa i pozwolili Mu na przemianę własnego życia.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...