Mikuszowice Krakowskie pamiętają o poleceniu króla Jagiełły

Tylko dwukrotnie w ciągu roku można oglądać piękny Tryptyk Mikuszowicki, przywołujący scenę rozesłania apostołów. Przez wieki święto pod tą nazwą obchodzono 15 lipca, a po 1410 r. wiązano je ze zwycięską bitwą pod Grunwaldem. Władysław Jagiełło miał zarządzić, by je obchodzono "po wsze czasy", jako pamiątkę dnia, w którym opatrzność okazała miłosierdzie i łaskę Polakom. O słowach króla pamięta bielska parafia św. Barbary.

Wśród cennych obiektów, jakie przechowuje kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, jest Tryptyk Rozesłania Apostołów - jego XV-wieczny oryginał zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie, zaś w kościele znajduje się jego wierna kopia.

- Środkowy obraz tryptyku przedstawia scenę ukazania się Chrystusa apostołom przed wniebowstąpieniem i rozesłania ich z misją głoszenia Ewangelii: "Ite in orbem universum et predicate - Idźcie na cały świat i nauczajcie", i bezpośrednio nawiązuje do dawnego święta o tej samej nazwie: Rozesłanie Apostołów, które przypadało 15 lipca - tłumaczy ks. Grzegorz Klaja. - W tym dniu wspominamy również zwycięstwo pod Grunwaldem. Z polecenia króla Władysława Jagiełły tego dnia Polacy winni dziękować Bogu za okazaną łaskę i odniesione zwycięstwo.

Parafia podtrzymuje pamięć o poleceniu króla. Zaprasza na obchody w wigilię święta, w piątek 14 lipca. Rozpocznie je o 18 Msza Święta. Po liturgii - podniesienie i otwarcie tryptyku, śpiew "Bogurodzicy" oraz wykład dr hab. Tomasza Graffa: "Monarchia polsko-litewska w dobie wiktorii grunwaldzkiej".

Tryptyk będzie prezentowany do soboty 22 lipca.

Pochodzący z XV w. Tryptyk Mikuszowicki trafił do drewnianego kościoła św. Barbary nieznanymi drogami po modernizacji katedry wawelskiej, kiedy usuwano tam elementy gotyckie i wprowadzano ołtarze barokowe.

Pomyłkowo określono go jako Wniebowstąpienie Pańskie. Tymczasem to Rozesłanie Apostołów w części środkowej i sceny z czterema doktorami Kościoła na obu skrzydłach: Grzegorzem Wielkim, Hieronimem, Augustynem i Ambrożym, a przy nich symbole ewangelistów.

Na rewersie skrzydeł znajdują się z kolei cztery sceny z Nowego Testamentu: Powołanie świętych Piotra i Andrzeja, Wizja św. Jana na wyspie Patmos oraz Ucieczka św. Pawła z Damaszku i Nawrócenie podskarbiego królowej Kandaki przez św. Filipa.

Przez zdecydowaną większość roku liturgicznego w ołtarzu głównym mikuszowickiego kościoła widoczny jest barokowy wizerunek św. Barbary. Tryptyk natomiast jest eksponowany dwa razy: od Wigilii Paschalnej do niedzieli Trójcy Przenajświętszej, a także 15 lipca i w oktawie po tym dniu. Zgodnie z wielowiekową tradycją jego skrzydła są zamknięte na okres Wielkiego Postu.

W imieniu parafii serdecznie zapraszamy na spotkanie 14 lipca i przez kolejne dni do zatrzymania się przed tym wyjątkowym dziełem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości