Prawdziwa historia: Pacyfista został bohaterem wojennym

Autentyczną historię bohatera II wojny światowej Desmonda Dossa, którego jedyną bronią jest wiara, nadzieja i miłość, opowiada w swoim najnowszym filmie „Przełęcz ocalonych”" Mel Gibson. Dzieło autora „Pasji” wchodzi na ekrany polskich kin już 4 listopada. Za dystrybucję filmu odpowiada Monolith Films.

Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni, jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bohatera, którego jedyną bronią jest wiara, nadzieja i miłość.

„Przełęcz ocalonych” to historia człowieka, który stał się bohaterem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, mimo iż odmówił noszenia broni. „Kiedy usłyszałem po raz pierwszy historię Desmonda Dossa, nie mogłem wyjść z podziwu nad jego poświęceniem. Był pierwszą w historii osobą odmawiającą aktywnej służby wojskowej ze względu na przekonania, która została odznaczona amerykańskim Medalem Honoru. Oto mężczyzna, który absolutnie bezinteresownie, narażając samego siebie, ryzykował raz za razem życie, by uratować swych kompanów od śmierci. Desmond był całkowicie zwyczajnym człowiekiem, który dokonał rzeczy niezwykłych” - mówi o bohaterze swojego filmu Mel Gibson.

Reżyser „Pasji” podkreśla, że Desmond Doss był kimś szczególnym. „Nie ma zbyt wielu osób, które potrafiłyby dokonać tego, co on. Skromność, którą wykazał przy omawianiu swych wojennych czynów, świadczy jeszcze bardziej o jego wyjątkowym charakterze. Prawda jest taka, że Desmond odmawiał przez lata wszystkim chętnym do nakręcenia filmu na podstawie jego historii, stwierdzając, że «prawdziwymi bohaterami» są ci, którzy zostali zakopani w ziemi. Uznałem, że w dzisiejszym kinie, w którym najważniejsi są fikcyjni «superbohaterowie», warto celebrować czyny prawdziwego bohatera” - opowiada.

Monolith Films Przełęcz Ocalonych - zobacz polski zwiastun (premiera: 04.11.2016)

„Przełęcz ocalonych” na ekranach polskich kin pojawi się 4 listopada. W rolach głównych występują m.in. Andrew Garfield (Desmond T. Doss), Teresa Palmer (Dorothy Schutte), Luke Bracey (Smitty), Sam Worthington (Glover) i Hugo Weaving (Tom Doss). Dystrybutorem filmu jest Monolit Films.

„Przełęcz ocalonych”, reż. Mel Gibson, prod. USA, 2016, dystrybucja Monolit Films.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama