uczyć medytacji. Celebracje ziemskie dają przedsmak uczestnictwa w liturgii niebieskiej (...) W liturgii ziemskiej ze wszystkimi zastępami duchów niebieskich wyśpiewujemy Panu hymn chwały (KL 8). Muzyka pozwala wniknąć w głębię Bożych tajemnic. Przyczynia się do tego słuchanie (śpiewem typowo medytacyjnym jest psalm), odpowiednio dobrana muzyka wokalna, instrumentalna, a także święte milczenie.
Warto uczyć słuchania. Wychowywać do tego poprzez organizowanie koncertów muzyki religijnej. Zupełnie zasadne będzie też np. jeśli odpowiednio wykształcony organista wykona przed lub po mszy ambitny utwór solowy. Także w ramach samej liturgii istnieją możliwości wykonywania właściwej muzyki instrumentalnej. Trzeba tylko te możliwości poznać i twórczo je wykorzystać. Po zbudowaniu wspólnoty i szkole medytacji muzyka liturgiczna ma
uwrażliwiać na pięknoCzęsto mówi się, że kunszt organisty, piękny głos celebransa, ekspresja chórzystów przyciągają ludzi do kościoła. Ozdobna funkcja muzyki przeciwstawia się minimalizmowi i amatorszczyźnie. Te dwie tendencje przejawiają się m. in. w ciągłym powtarzaniu tych samych pieśni, wprowadzaniu do liturgii banalnych piosenek, preferowaniu śpiewu wspólnotowego z równoczesnym wyłączeniem zespołów (schola, chór, instrumenty itd.). Świetnie to zagrożenie wyraził kard. J. Ratzinger: Wszędzie tam, skąd wyrzucono piękno i gdzie ceni się tylko rzeczy użyteczne, coraz wyraźniej widać przerażające zubożenie. (...) Kościół ograniczający się do wykonywania muzyki „modnej”, „popularnej” popada w nieudolność i staje się nieprzydatny... Kościół nie może zadowolić się strawą codzienną, użytkową; powinien rozbudzać głos Wszechświata, chwaląc Stworzyciela i odsłaniając Jego wspaniałość, czyniąc Go pięknym i dostępnym ludziom. Jeśli Kościół ma nadal nawracać, czyli uczłowieczać świat, jak może odrzucić z liturgii piękno? Piękno tak mocno splecione z miłością.
Co można uczynić? Dokonać właściwej gradacji w „muzyczności” liturgii. Inną muzykę stosować w dni powszednie, inną w niedziele, jeszcze inną w uroczystości. Starannie przygotowana, zwłaszcza w święta, muzyka winna podkreślać ich podniosłość poprzez kunszt utworów.
To jednak trzeba wytłumaczyć wiernym, np. w jaki sposób mają „uczestniczyć” w aklamacji „Święty” wykonywanej przez chór według kompozycji Mozarta. W słowie „kerygama” zawiera się sens czwartej funkcji muzyki liturgicznej. Chodzi bowiem o to, by przez muzykę bądź za jej pomocą
głosić słowo BożeSłowo i dźwięk wzajemnie się uzupełniają i ubogacają. Tam, gdzie chodzi o przekazanie ważnej prawdy, z pomocą przychodzi muzyka. Stąd nie powinno dziwić, że na przestrzeni stuleci na wiele różnych sposobów opracowywano muzycznie teksty: „Ave Maria”, „Magnificat”, „Te Deum laudamus” itp. W tym kontekście szczególną wartość mają słowa M. Lutra: Bóg przepowiadał Ewangelię przez muzykę. I jakkolwiek żaden język (również muzyczny) nie zdoła wypowiedzieć całej rzeczywistości nadprzyrodzonej, to jednak muzyka w sposób sobie właściwy otwiera człowieka na świętość i przybliża go do tajemnicy Boga.
Jan Paweł II zachęca: Trzeba modlić się do Boga nie tylko formułami poprawnymi teologicznie, ale również w sposób piękny i dostojny. Wspólnota chrześcijańska musi dokonać rachunku sumienia, aby w coraz większym stopniu powracało do liturgii piękno muzyki i śpiewu.
I jeszcze komentarz M. P. Shea do augustiańskiej maksymy (Qui cantat bene bis orat - kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli): Modlitwa jest jak muzyka. Bóg w trzech osobach - Kompozytora, Śpiewaka i Pieśni - spaja nas razem w jeden cudownie zjednoczony chór wielu głosów.