Bucik z dawnych lat i radio "Szarotka", szklane arcydzieła, szkatułki japońskie i lodówka na gaz - Muzeum Narodowe we Wrocławiu, obchodzące 70-lecie istnienia, otwiera nową wystawę stałą.
Na ostatniej muzealnej kondygnacji zobaczymy rzemiosło i sztukę zdobniczą różnych epok, Sztukę Wschodu (m.in. z przedwojennej kolekcji wrocławskiego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności) oraz współczesną ceramikę i szkło - w sumie ponad 1200 przedmiotów.
Pod tymi hasłami kryją się nieprzebrane bogactwa - misterne dzieła z Dalekiej Azji (w tym stroje samurajów), wywołujące uśmiech i nostalgię dawne sprzęty domowe, stare kuchenki, gry planszowe, puzderka, niezwykłe szklane kompozycje. „To jest wystawa, która opowiada i prezentuje świat stworzony rękoma człowieka, powstały w jego umyśle i wyobraźni, a następnie w mistrzowski sposób zmaterializowany w przedmiocie użytkowym” - tłumaczą organizatorzy.
- Stając naprzeciw tych przedmiotów, uświadamiamy sobie, że człowiek jako gatunek tak bardzo się nie zmienia. Nasze potrzeby pozostają te same - mówi dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski. - W naszej wystawie najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby - potrzeba komunikowania się, zaspakajania głodu, ubierania się, pracy, zapewnienia sobie schronienia i... kreatywności, czego owocem jest mnóstwo „małych wynalazków” - mówi Małgorzata Korżel-Kraśna, jedna z kuratorek wystawy (obok Barbary Banaś i Doroty Róż-Mieleckiej).
Najstarsze przedmioty na wystawie pochodzą z VII w. p. Chr. Wśród najcenniejszych zabytków znajduje się szkatułka na przybory do kaligrafii suzuribako - dzieło jednego z najwybitniejszych reprezentantów czołowej japońskiej szkoły mistrzów laki - Iģarashi.
W ramach obchodów 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu przygotowano wiele propozycji. 14 lipca o 12.00 - „Niespodzianki w przybytku Muz, czyli o ciekawostkach Muzeum Narodowego we Wrocławiu” - wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury. Uczestnicy poznają krótką historię budynku, ekspozycji i upowszechniania zbiorów muzealnych. Prelegentka opowie o pracy muzealników i sekretach wybranych obiektów. Słuchacze dowiedzą się też, że nie tylko ludzie upodobali sobie gmach obecnego Muzeum Narodowego przy pl. Powstańców Warszawy 5. O tej godzinie przewidziano też oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cudo-Twórcy” - Sztuka Wschodu, oprowadza Dorota Róż-Mielecka (zapisy: zapisy@mnwr.art.pl). Wstęp wolny. W godz. 13.00-15.00 - „Zaułek zabytków do oglądania, dotykania i wąchania” - zajęcia rodzinne poprowadzi Grzegorz Wojturski (zapisy: edukacja@mnwr.art.pl lub tel. 71/372 51 48). Wstęp wolny.
Cały program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej muzeum.
Agata Combik /Foto Gość Niezwykły eksponat z XVIII w. pochodzący ze Zgorzelca - patchwork ukazujący, niczym w komiksie, wydarzenia historii zbawienia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.