W Medziugoriu zakończył się 6 sierpnia 30. Międzynarodowy Festiwal Młodych – Mladifest. Uczestniczyło w nim ponad 50 tys. osób. Po raz pierwszy oficjalnie brało w nim udział 14 kardynałów i biskupów, w tym kilku z Watykanu.
Szukając prawdziwych wartości
Niedzielnej Mszy św. 4 sierpnia przewodniczył kard. Vinko Puljić z Sarajewa, który jak mówił proboszcz, o. Šakota, „przez te wszystkie lata sympatyzuje z nami”. Liturgię oglądało ponad 2,5 mln internautów.
W homilii kardynał zwrócił uwagę, że każdy chce być szczęśliwy i nie żyć na próżno. Szukamy wielkiego skarbu, najcenniejszego. Arcybiskup Sarajewa przypomniał niedawne europejskie badania, z których wynikało, że młodzież najbardziej ceni sobie rodzinę, następnie przyjaźń, a po nich bezpieczeństwo materialne. Na czwartym miejscu znalazła się wiara, a potem cel życia i duchowość. Zdaniem purpurata, młodzi przyjeżdżają do Medziugoria szukając prawdziwych wartości życiowych, swego „ja”. A Maryja kieruje nas do swego Syna, gdyż to On jest „prawdziwą wartością”.
Tego samego dnia została odprawiona specjalna Msza dla pielgrzymów chorwackich, której przewodniczył bp Vlado Košić z diecezji Sisak.
Miejsce błogosławione
W odczytanym młodzieży przesłaniu od nieobecnego na festiwalu kard. Christopha Schönborna, metropolita Wiednia zauważył, że „Kościół z wdzięcznością uznaje to, co od dziesiątek lat przeżywa tak wielu ludzi w Medjugorie”. Zwrócił uwagę, że papież Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż „Medziugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest tak blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy”.
Wyraził wdzięczność papieżowi za tę „mądrą i pełną miłości opiekę pasterską” i wezwał młodych do modlitwy za Ojca Świętego. Przypomniał, że w „miejscu łaski”, jakim jest to sanktuarium, niebo jest blisko ludzi: „Tutaj Gospa daje tak wiele pociechy i wiele nawróceń, tu wielu z was odkrywa radość spowiedzi, sakramentu przebaczenia. Tu przeżywacie wspólnotę w wierze, nawiązujecie przyjaźnie, przeżywacie wewnętrzne uzdrowienie z ran zadanych przez życie”.
Arcybiskup Wiednia był na festiwalu młodzieży w 2010 r., a od 2008 r. jest gospodarzem „Message for you” - modlitwy w duchu Medziugorie o pokój, która odbywa się corocznie w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana (w tym roku będzie to 19 września). Zapewnił, że „jak Bóg da”, pragnie pojechać do tego sanktuarium w przyszłym roku na XXI Międzynarodowy Festiwal Młodzieży.
Jak głosić Ewangelię?
W piątym dniu festiwalu katechezę wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Wskazał, że Ewangelii trzeba głosić z łagodnością i szacunkiem wobec słuchacza, gdyż „w grę wchodzi jego wolność”, i świadcząc swoim życiem o jej pięknie. W ten sposób można poruszyć serca i umysły tych, którzy są daleko od Boga. Jako wzór włoski hierarcha postawił spotkanie Filipa Apostoła z Etiopczykiem, opisane w Dziejach Apostolskich.
Wezwał młodych do patrzenia na Maryję - „ikonę wiary” - posłusznej Bogu, a jednocześnie zadającej pytania o sens własnego powołania, która powierza się Mu odkrywając, że „tylko w tajemnicy swego istnienia odkryje najgłębszy sens”. Człowiek bowiem pozostaje dla siebie samego tajemnicą, którą można rozwikłać jedynie podejmując drogę prowadzącą do Jezusa Chrystusa. Wiąże się to jednak z „prawdziwym nawróceniem serca” tego, kto zdoła odkryć, że jego życie jest częścią większej tajemnicy miłości. Wiara i miłość są ze sobą ściśle związane, będą konkretnymi sposobami życia łaską Bożą - tłumaczył abp Fisichella.
Zgodnie z tradycją festiwal zakończył się 6 sierpnia czuwaniem i uroczystą Mszą św. o świcie na górze Križevac. Stoi tam krzyż ustawiony jeszcze w 1933 r. z okazji Jubileuszowego Roku Odkupienia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.