Uliczne dzieła sztuki

Z roku na rok na różnego rodzaju budynkach i obiektach przybywa niezwykłych wielkoformatowych malowideł, wywołujących emocje, niosących konkretne przesłanie, zmuszających do refleksji i dialogu.

Barwne murale przypominające bohaterów, wydarzenia historyczne, tradycje, zwyczaje, świętych, jak również dzieła przepełnione symboliką, humorem, iluzją ożywiają przestrzeń publiczną. Większość z nich szybko staje się współczesnymi atrakcjami turystycznymi.

Tworzone przez artystów niezwykłe dzieła nadają miejscom, w których powstają, nowy, niepowtarzalny charakter. Sztandarowym przykładem na to jest Łódź. Stolica województwa staje się swoistą uliczną galerią sztuki. Kilkadziesiąt ogromnych malowideł to dzieła ponad 30 artystów, wśród których prawie połowa to twórcy zagraniczni. Wykonane przez nich różnorodne i często unikatowe prace stworzyły oryginalny szlak turystyczny.

W Głownie w przestrzeni publicznej, na ścianie przy pl. Wolności, prawdopodobnie pojawi się niezwykle poruszające dzieło Pauliny Nawrot, absolwentki łódzkiej ASP. Artystka, znana m.in. z dzieł "Oblicza piękna", "Wzrastasz" czy "Wizja św. Dominika", tym razem przygotowała projekt "Drzewo życia", który nawiązuje do herbu Głowna, gdzie umieszczony jest św. Jan Chrzciciel, dębu wolności, zalewu Mrożyczka oraz walorów przyrodniczych miasta. - Przy tworzeniu koncepcji muralu towarzyszyła mi myśl przewodnia: "Głowno blisko natury", oddająca charakter i wyjątkowość położenia miasta, a w efekcie finalnym powstało "Drzewo życia", w którym przenikają się motywy charakterystyczne dla tego miasta - mówi.

Wyrazista kolorystyka muralu w połączeniu z detalami ukrytych w koronie drzewa kolorowymi ptakami czy złoceniami wieńca z liści dębowych będzie idealnym uzupełnieniem centrum miasta tętniącego życiem wśród alei drzew. - Wybrałam tło w kolorystyce wodno-leśnej, jak natura wokół. Stylizowane poziome fale nawiązują do zalewu otaczającego miasto, jak i historii jego patrona z herbu - Jana Chrzciciela, który zanurzał w wodzie ludzi, dając im poprzez chrzest nowe życie. Tak samo chciałabym zaproponować odnowę mentalności mieszkańców Głowna i przywrócić im radość i dumę ze swojego miasta - mówi artystka.

W swoim projekcie P. Nawrot nawiązuje także do dębu, który w Głownie jest żywym pomnikiem niepodległości. Bogata symbolika tego drzewa przewijała się przez wieki i kultury. - Chciałabym wykorzystać to uniwersalne przesłanie, wskazując na długą historię miasta, jego korzenie i atuty poprzez współczesny język sztuki, jakim jest mural. Rysunek jest połączeniem przenikającej się korony dębu (symbolu i żywego pomnika zasadzonego w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości) i głowy (od którego pochodzi nazwa miasta, i która jest w herbie). Korona drzewa jest królewsko złota i ma wywołać pozytywne skojarzenia. Prześwietlone słońcem liście to mój prezent w postaci złotego wieńca dla mieszkańców. Wizerunek ilustruje myśl, że mieszkańcy i natura stanowią jedno, przenikają się - zarówno w tym, co jest atutem atrakcji rekreacyjnych wokół Głowna, jak i troski o ekologię - wyjaśnia.

W ramach projektu "Malujemy nasze miasto", będącego kontynuacją zeszłorocznego pomysłu na upiększanie Głowna kolorowymi muralami, nowe prace pojawią się na garażach przy ul. Sikorskiego, Kopernika, Swobody.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama