Wystawa malarstwa Marty Makarczuk opowiadająca o zaginionym w Alpach ks. Krzysztofie Grzywoczu.
Pamiętam, jak wielokrotnie ks. Krzysztof pytał mnie, kiedy będę mieć swoją wystawę w Opolu. Wówczas często odpowiadałam, że jeszcze nie wiem. Nie sądziłam, że pierwsza wystawa, jaką tu będę mieć, będzie dedykowana jego osobie – mówiła wczoraj (12 października) w Muzeum Diecezjalnym w Opolu Marta Makarczuk podczas otwarcia wystawy malarskiej „Credo. Ks. Krzysztofowi Grzywoczowi in memoriam”.
Marta Makarczuk jest malarką, która ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem prof. Stanisława Rodzińskiego, uzyskała tytuł dr. hab. i obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Ks. Krzysztofa Grzywocza – zaginionego w Alpach Szwajcarskich 17 sierpnia 2017 r. – poznała jako studentka, najpierw poprzez jego konferencje i teksty, które pisał. Zachęcona tym, jak ks. Grzywocz opowiadał o sprawach duchowych, umówiła się na spotkanie i przyjechała do Opola. Szybko znaleźli wspólny język i zaprzyjaźnili się.
– Sztuka dla ks. Krzysztofa była rzeczywistością głęboko sakralną, która wypływała z kontemplacji przyrody i kontemplacji biblijnej. Mówił, że Bóg nie opuszcza kultury, że jest ona pośrednikiem w naszym poznawaniu Boga, który nas przez nią dotyka – mówiła Marta Makarczuk podczas wernisażu.
– Ciągle jest w nas poczucie straty. Okazało się, że nie zawsze czas leczy rany. Jest to jednak przedziwna rzeczywistość: niezwykłego owocowania straty człowieka, którego wartości jednak – mam wrażenie – nie do końca umieliśmy docenić, gdy pośród nas był. Pani twórczość, przelewanie na płótna osoby ks. Krzysztofa, jego myśli i waszych spotkań, jest urealnianiem jego osoby – mówił bp Andrzej Czaja.
Marta Makarczuk po zaginięciu ks. Grzywocza namalowała 41 obrazów tematycznie związanych z jego osobą. Na wystawie prezentowanych jest ok. 40 obrazów – łącznie z cyklem „Noc ciemna” (inspirowanym twórczością i życiem św. Jana od Krzyża) oraz jednym obrazem prof. Stanisława Rodzińskiego.
– Nigdy nie sądziłam, że ks. Krzysztof stanie moim głównym bohaterem malarskim. A czuję, że to jeszcze nie koniec – powiedziała „Gościowi” Marta Makarczuk.
– Ta wystawa jest ważna także z tego powodu, że przecież nie mamy możliwości pójścia na cmentarz, pożegnania się z ks. Krzysztofem, przeżycia żałoby. A ta wystawa daje możliwość metafizycznego spotkania się z nim w malarstwie Marty Makarczuk – powiedział ks. Piotr P. Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
Wystawę będzie można oglądać do 24 grudnia. Muzeum Diecezjalne jest czynne we wtorek i czwartek od 10 do 12 i od 14 do 17, w środę od 9 do 12 i od 14 do 16 oraz w pierwsze niedziele miesiąca od 14 do 17.
Istnieje możliwość kupienia niektórych obrazów, zarówno tych z ks.Krzysztofem Grzywoczem jak "Nocy ciemnej" . Nie wszystkie zmieściły się na sali wystawowej. Ich pełny zestaw można obejrzeć TU (tam również kontakt do autorki).
Więcej w „Gościu Opolskim” nr 43 na 27 października.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.