Premiera dramatu Marioli Mackiewicz "Sami obcy" miała swoje miejsce już 5 lat temu. Teraz wzbogacony o nowe postaci i zaskakujące zwroty akcji powraca na afisz.
Kresowiacy, Łemkowie, Grecy, Żydzi, Cyganie, Sowieci, a także nieliczni Niemcy pozostali po wojnie, tworzyli powojenną atmosferę Świdnicy. Nie uniknęli konfliktów, ale starali się żyć w zgodzie i wzajemnym szacunku. O tym zderzeniu kultur traktuje właśnie dramat Marioli Mackiewicz, który powstał z potrzeby przekazania swojego doświadczenia kolejnym pokoleniom. Pomimo tego, że tekst nie jest nowy, a dodatkowo traktuje o czasach, które już dawno minęły, to jego przesłanie jest nadal aktualne.
– Mam w oczach taki obrazek. Za naszym płotem były sowieckie koszary. Pewnego dnia, kiedy moja mama nalewała psu mleko do miski, za płotem pojawił się Kazach i łamaną polszczyzną mówi do mojej mamy, że też by się napił mleka. I co zrobiła moja mama? Od tej chwili kupowała codziennie dwa litry mleka, jeden dla tego żołnierza. Myślę, że moja mama miała prawo czuć nienawiść do tych ludzi, przez których uciekła z rodzinnych stron. Kiedy widzi to córka, to nie trzeba uczyć tolerancji, tylko trzeba pokazać, że to jest podanie ręki, to jest dostrzeżenie człowieka – wspomina autorka.
Okazją do ponownego przedstawienia widzom tekstu Marioli Mackiewicz jest 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, ale również jego pozytywny odbiór przez widzów. – Reakcje widzów obecnych na przedstawieniach sprzed 5 lat upewniły grupę, że kalejdoskop scenek, obrazków i dialogów w magiczny sposób przywołuje wspomnienia dawnego świata, za którym czasem tęsknimy. Wzbogacony o nowe postaci, zwroty akcji i zdarzenia scenariusz umożliwi nam wszystkim metaforyczną, a może i sentymentalną, podróż w czasie – mówi Halina Szymańska, koordynator projektu Alchemia teatralna.
Wydarzenie odbędzie się 22 września o godz. 19 w Kościele Pokoju. Bezpłatne wejściówki można od dziś odbierać w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury lub na stronie: bilety.sok.com.pl, a całość będzie transmitowana online na portalach społecznościowych ośrodka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.