Film o tak egzotycznym dla nas, a iście amerykańskim, baseballu?
Owszem. Ale przecież nie tylko. Bo ten nakręcony w 2011 roku przez Bennetta Millera obraz, to także opowieść (a może wręcz przypowieść), o coraz szybciej zmieniającym się świecie, w którym często kierujemy się przesądami, przyzwyczajeniami, utartymi schematami, a potem przychodzi ktoś młody i udowadnia nam, że jest zupełnie inaczej. Że to, co dotąd tak świetnie funkcjonowało, już nie działa. Że trzeba spojrzeć na sprawy zupełnie inaczej i zacząć grać według zupełnie innych reguł…
W „Moneyball” kimś takim jest Billy Beane, w którego wciela się Brad Pitt. Podczas gdy inni managerowie kierują się np. plotkami i łatkami przypiętymi zawodnikom (tez za gruby, tamten imprezowicz, a o tym w ogóle nie ma co gadać, bo nie wytrzymuje presji), Beane szczegółowo analizuje ich statystyki i zauważa, że medialny obraz takich graczy diametralnie różni się od tego, czego dokonują na boisku. Fakty są inne. A opnie bez znaczenia.
Oczywiście te ostatnie mogą takim sportowcom na cenzurowanym bardzo zaszkodzić. Czasem nawet przekreślić ich kariery. Ale jeśli tylko się je odrzuci, jeśli tylko da się im szansę, mogą się oni bardzo zespołowi przysłużyć. Będą się chcieli za wszelką cenę odwdzięczyć i udowodnić, że zbyt szybko postawiono na nich krzyżyk. Nawet jeśli wracają do gry po bardzo ciężkiej kontuzji i długotrwałej rehabilitacji.
Więc Beane buduje swoją drużynę z takich właśnie odrzutków i underdogów, którzy za nim i za kolegami z drużyny, będą w stanie pójść nawet w ogień. Niby nic owego. Niby widzieliśmy to w kinie sto razy („Siedmiu wspaniałych”, „Parszywa dwunastka”’ „Łotr
Pewnie każdy kibic, każdej dyscypliny, odnajdzie się w tym świecie, bo jak już się rzekło na początku, to nie jest film tylko o baseballu. A i niekibicujący mają tu na co popatrzeć, bo relacje międzyludzkie, napięcia (między pracodawcami i pracownikami), szaleństwo współczesnych mediów, ukazano tu niebanalnie i kapitanie. Tym bardziej warto więc sobie ten film przypomnieć. On-line jest dostępny na wielu różnych polskich platformach streamingowych.
Tekst z cyklu Filmy wszech czasów
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...