"Ewangelia w obrazach" - to tytuł wystawy, którą przez cały okres wakacyjny można oglądać w podziemiach witkiewiczowskiej Kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem. Ekspozycja propaguje ludowe dziedzictwo Podhala. Wernisaż miał miejsce 15 lipca.
Galeria Religijnej Sztuki Ludowej Malarstwa na Szkle im. Jana Pawła II na Jaszczurówce prowadzona jest przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. - Temat tegorocznej wystawy brzmi: "Ewangelia w obrazach". Te obrazy to przypowieści biblijne. Pan Jezus bardzo często posługiwał się nimi w swoim nauczaniu. W ten sposób próbował tłumaczyć swoim słuchaczom prawdy trudne do przekazania - mówił kl. Albert Pypowski, który wspólnie z kl. Maciejem Lichotą przygotował tegoroczną wystawę. Od lat to właśnie klerycy z tamtejszego seminarium organizują wystawę na Jaszczurówce z księdzem rektorem, obecnie jest nim ks. Tomasz Sekulski.
- Artyści prezentujący swe prace w naszej galerii ukazują sceny ewangeliczne na różne sposoby, chcąc jak najlepiej przedstawić niezwykłą głębię zawartego w nich przesłania. Wielość ujęć pozwala wybrać oglądającemu takie, które najbardziej przemawiają do niego i wzywają do osobistej refleksji i medytacji nad słowem Bożym. Głoszącemu Jezusowi zależało na tym, aby dotrzeć do serc słuchaczy z najważniejszym orędziem - Dobrą Nowiną o Miłości Boga i o zbawieniu, a my chcemy w tym jego dziele uczestniczyć - komentował marianin kl. Albert Pypowski.
Na wystawie można zobaczyć obrazy malowane na szkle około 20 twórców z Podhala. Niektórzy z nich byli obecni na wystawie. - Bardzo wam dziękuję za ten wielki dar, którym dzielicie się z innymi, wasze talenty przybliżają nas do Stwórcy - mówiła Joanna Staszak z zakopiańskiego Urzędu Miasta, którego pracownicy pomogli w organizacji wystawy. Swój wkład w wystawę mieli także sami artyści i środowisko osób pracujących przy wydarzeniach kulturalnych w stolicy polskich Tatr.
Swoje prace na Jaszczurówce wystawiają: Barbara Baniecka-Dziadzio, Anna Bogucka, Anna Drabik, Bogdan Dziadzio, Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz, Joanna Dziubińska, Magdalena Fortecka, Zofia Fortecka, Janina Walczakowa-Budzicz, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Maria Lizoń-Śliwa, Anna Madeja, Janina Maślanka, Celina Mendel-Bugajska, Jolanta Pęksa, Aniela Stanek, Anna Stopka-Słowińska, Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Wyrtel, rodzina Słowików.
Podczas wernisażu wspominano zmarłą w 2015 r. Ewelinę Pęksową. W 2023 r. przypada jej setna rocznica urodzin. Artystka prezentowała swoje prace na Jaszczurówce, za zgodą rodziny nadal można je tam oglądać.
Wernisaż poprzedziła Msza św. w kaplicy na Jaszczurówce, której przewodniczył ks. Andrzej Jerominek, proboszcz mariańskiej parafii na pobliskiej Cyrhli.
Honorowy patronat nad wystawą objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, przełożony księży marianów w Polsce ks. Eugeniusz Zarzeczny oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Patronem medialnym wystawy jest "Gość Niedzielny".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kto wie, czy nie jest to jedna z najlepszych ekranizacji prozy Jane Austen w dziejach.
Nadal utrzymuje silną pozycję. Natomiast w innych krajach sprawa wygląda już inaczej.