Naturalnych rozmiarów kopię "Piety" Michała Anioła będzie można oglądać i dotykać w Muzeum Śląskim w Katowicach. Obejmująca 30 eksponatów ekspozycja pt. "Piękno dotyku" została przygotowana z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Ideą wystawy "Piękno dotyku" jest, jak to ujęła komisarz wystawy Joanna Knapik, "stworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich zwiedzających niezależnie od funkcji poznawczych".
"Osoby niepełnosprawne rzadko pojawiają się w muzeach, ponieważ najczęściej nie pozwalają one na dotykanie eksponatów. Stąd nasza propozycja poznania obiektów sztuki poprzez dotyk" - tłumaczyła w piątek PAP Knapik.
Na tej wystawie nikt nie usłyszy: "nie dotykać".
Ekspozycja, która łamie dotychczasowe schematy obowiązujące przy zwiedzaniu, została przygotowana przez Muzeum Śląskie we współpracy z Państwowym Muzeum Dotyku im. Homera w Ankonie we Włoszech.
Zwiedzający będą mieli okazję dotknąć 30 kopii obiektów sztuki oraz modeli budowli, które w większości zostały wykonane we Włoszech.
W ramach ekspozycji pokazane zostaną m.in. kopie najsłynniejszych rzeźb doby antyku, sztuki hellenistycznej oraz epoki renesansu. Odrębne miejsce zajmą kopie rzeźb Michała Anioła.
Będzie można m.in. podziwiać naturalnej wielkości odlew gipsowy "Piety", który został powleczony sproszkowanym marmurem. "Wygląda jak oryginał" - powiedziała Knapik.
Interesującym rozwiązaniem będą makiety i modele architektoniczne. Z ich pomocą, osoby niewidome i niedowidzące, będą mogły za pomocą dotyku poznać m.in. budowę greckiego Partenonu, rzymskiego Panteonu, czy florenckiej katedry Santa Maria del Fiore.
Sprowadzone z Włoch eksponaty będą pretekstem do zaznajomienia polskiej publiczności z metodą poznawania sztuki przez dotyk, budowania zrozumienia i akceptacji dla tej formy kontaktu ze sztuką, kontaktu pośrednio łamiącego stereotyp muzeum, jako miejsca, w którym dotykanie obiektów jest zakazane.
"Pomysłodawcą idei otwarcia włoskiego muzeum jako platformy jednoczącej widzących z niewidomymi jest profesor Aldo Grassini, który sam jest osobą niewidomą. Grassini skończył wydział filozofii na Uniwersytecie w Bolonii" - tłumaczyła komisarz wystawy.
Wystawa będzie otwarta dla wszystkich chętnych. Eksponaty będzie można podziwiać i dotykać w otoczeniu muzyki oraz zapachów, m.in. lawendy i palmarosa.
Ekspozycja zostanie otwarta 15 października. Potrwa do 8 stycznia 2012 roku.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...