W Skarbcu Kultury Europejskiej odbyły się obchody 139. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego.
W grudniu ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Okazją jest przypadająca w tym roku 70. rocznica śmierci kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga, a w 2017 roku - 140. rocznica urodzin. W uchwale przyjętej przez Sejm czytamy, że „jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury”.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku (dzisiaj Barczewo), a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, szambelanem papieskim. Jest autorem muzyki m.in. do „Roty” Marii Konopnickiej oraz hymnu „O, Warmio moja miła”, który jest oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna oraz Barczewa. W mieście urodzin znakomitego kompozytora znajduje się Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, gdzie można znaleźć wiele cennych, oryginalnych pamiątek jego życia i twórczości. Tam też co roku organizowane są uroczystości związane z rocznicą urodzin. Dziś również można było odwiedzić Salon Muzyczny, ale główne obchody odbyły się w Skarbcu Kultury Europejskiej. Na początek hymn „O, Warmio moja miła” (ustanowiony w styczniu hymnem Barczewa) zagrał Daniel Rupiński.
Zebranych gości przywitał burmistrz Lech Nitkowski, który przypomniał, że F. Nowowiejski umocnił tożsamość narodową Polaków. - Jesteśmy dumni, że Sejm ustanowił obecny rok Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. To było niecodzienne głosowanie, gdzie nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw - tak, jak mamy w naszym haśle: „Barczewo. Łączy kultury”, tak coś podobnego stało się wtedy - mówił burmistrz Barczewa. Podczas uroczystości nastąpiły otwarcie wystawy biograficznej, prezentacja życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego oraz koncert w wykonaniu Agnieszki i Pawła Panasiuków.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Jeden z ciekawszych melodramatów ostatnich lat. Nie tylko z uwagi na „domieszkę” science-fiction.
Choć raczej należałoby napisać Jedermann – ze względu na pruską/niemiecką przeszłość regionu.
To już V edycja. Odbędzie się w Wiśle od 30 maja do 1 czerwca.
Liczba tych, którzy zarobili ponad 500 tys. zł, podwoiła się od 2021 r.
W programie m.in. nowe filmy Astera, Johansson i Łoźnicy. Nie zabraknie też polskich akcentów.