W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu w sobotę 12 grudnia wieczorem wierni modlili się w nabożeństwie Akatyst.
4 grudnia 2015 roku w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach – Zgodzie odbyła się już VII edycja Dnia Śląskiego – uroczystości ważnej nie tylko dla środowiska szkolnego, ale i dla lokalnej społeczności.
Zdjęcia: Monika Wojtol, ks. Mirosław Niechwiej
Kilkaset osób zebrało się w Krakowie na ulicy Jagiellońskiej i na placu Szczepańskim, żeby protestować przeciwko akcji "Golgota Picnic - zrób to sam". W jej ramach w Teatrze Starym o 20.30 miało się odbyć czytanie tekstu przedstawienia Rodriga Garcii "Golgota Picnic", sztuki, której wystawienie na poznańskim Festiwalu Malta zostało odwołane ze względu na liczne skargi i protesty.
Zdjęcia: Miłosz Kluba /Foto Gość
Pamięć o męczeńskiej śmierci obu polskich misjonarzy, franciszkanów: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, trwa nadal w Peru, gdzie zginęli. Jest też bardzo żywa w ich rodzinnych miejscowościach. W Łękawicy od początku roku odbywają się uroczystości i nabożeństwa przygotowujące do beatyfikacji rodaka. Przygotowana została m.in. wystawa pamiątek, które po nim zostały.
Zobacz, jak wygląda praca górników w kopalni "Wieczorek" na Nikiszowcu.
Zdjęcia: Dominik Gajda
3 grudnia 2015 r., w warszawskim w kinie Iluzjon zostały ogłoszone wyniki na najlepszą etiudę filmową konkursu „Bohaterowie drugiego planu”. Pośród zwycięzców znalazły się zespoły z całego kraju, które podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów osób działających w opozycji w latach 1944-1989.
zdjęcia: Tomasz Gołąb /Foto Gość
3 grudnia przy pomniku Adama Mickiewicza pojawiło się 187 szopek krakowskich.
Zdjęcia: Monika Łącka /Foto Gość
To niewielka parafia ukryta u podnóża Rudaw Janowickich. To tutaj jednak znajduje się niezwykły gotycki ołtarz, pentaptyk z 1525 roku. Ostatnie jego elementy wróciły właśnie z kilkuletniej konserwacji. Dzieło teraz znowu zachwyca precyzją wykonania, realnością przedstawienia postaci, ich dynamiką, liczbą, barwą.
Zdjęcia: Jędrzej Rams /Foto Gość
Trwają próby do nowego spektaklu "Alchemii teatralnej". "Gwałtu co się dzieje" reżyseruje Juliusz Chrząstowski, za ruch sceniczny odpowiada Tomasz Dajewski.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore zjechał 800 metrów pod ziemię w kopalni "Jas-Mos" wraz z arcybiskupem katowickim Wiktorem Skworcem, dyrektorem kopalni i przedstawicielami zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Zdjęcia: Dawid Lach