5 października, Góra Świętej Anny. Po raz 25. pielgrzymowali tu hodowcy gołębi pocztowych.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej stara się o wpis tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opracowany wniosek trafi do paryskiej siedziby organizacji w styczniu przyszłego roku. Później przez 18 miesięcy będzie wnikliwie analizowany. Eksperci przyjadą również do Tarnowskich Gór, by sprawdzić czy dokument pokrywa się z rzeczywistością. Decyzja o wpisie zapadnie w 2016 roku.
Zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Muzycy dobrej woli ze Słupska wykonali w katedrze jeden z najsłynniejszych utworów Pawła Bębenka. "Jutrznia za nienarodzonych" wpisała się w koszalińskie obchody Dnia Dziecka Utraconego.
Zdjęcia: Karolina Pawłowska /Foto Gość
Związek Podhalan w Łopusznej obchodzi 40-lecie istnienia. Z tej okazji odbyły się uroczystości jubileuszowe. Zdjęcia: Jan Głąbiński /Foto Gość
Jak każe tradycja, na dzień św. Michała - 29 września, bacowie spędzili owce z hal i rozliczyli się z gospodarzami po kolejnym sezonie pracy. Tradycje łossodu przypominają od 12 lat na Hali Boraczej gospodarze z gminy Węgierska Górka i okolic. Tegoroczny łossod był też okazją do wręczenia 24 osobom - w tym kilku kobietom! - zaświadczeń o zdanym egzaminie w zawodzie bacy i juhasa, które od niedawna zostały wpisane na listę profesji w Polsce.
Zdjęcia: Urszula Rogólska /Foto Gość
Wspólnota charyzmatyczna "Ogień Boży" z Istebnej zaprosiła muzyków z Trójwsi Beskidzkiej - amatorów i profesjonalistów - do udziału w koncercie "Serce górala", który odbył się w ramach 13. Tygodnia z Ewangelią w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej.
Zdjęcia: Urszula Rogólska /Foto Gość
Wielką salę koncertową Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach „stroił” japoński akustyk Yasuhisa Toyota. Jej pudło rezonansowe to estrada wytwarzająca dźwięk. – Jak w gitarze jest miękkie, delikatne, ugina się, choć tego nie zauważamy – opowiada jeden z jej projektantów Aleksander Nowacki.
Zdjęcia: Henryk Przondziono /Foto Gość
W ośrodku rekolekcyjnym przy parafii św. Pawła w Bielsku-Białej przez trzy weekendy spotykali się uczestnicy kursu pisania ikon. Zajęcia dla trzynaściorga kursantów - członków bielskiej Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody oraz ich przyjaciół - poprowadzili Barbara i Krzysztof Cudo z Karmelitańskiej Szkoły Ikon w Wadowicach.
W niedzielę Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września ks. Przemysław Sawa, dyrektor Szkoły Ewangelizacji, pobłogosławił ikony Chrystusa Pantokratora według reguł obrządku bizantyjskiego.
Zdjęcia: Urszula Rogólska /Foto Gość
Msza z okazji 50. rocznicy śmierci abp. Józefa Gawliny w kościele św. Barbary w Chorzowie.
Zdjęcia: Aleksandra Pietryga /Foto Gość
Rudy, 21 września 2014. Do sanktuarium Matki Bożej Pokornej przyjechali rolnicy, ogrodnicy i działkowcy z diecezji gliwickiej. Dziękczynnej Eucharystii za tegoroczne plony przewodniczył bp Gerard Kusz.
Zdjęcia: Agnieszka Kliks-Pudlik