Mieszkańcy Skoczowa - przede wszystkim członkowie grup i wspólnot z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła - przygotowali spektakl "Światłe oczy serca - Jana Sarkandra droga do świętości" w reżyserii Xymeny Borowiak. W roli głównej wystąpił Bogusław Kołacz. Ze względu na rygory epidemiczne spektakl wystawiony na scenie Teatru Elektrycznego został nagrany w maju, a jego premiera kinowa odbyła się 9 października. Spektakl można oglądać na kanale Youtube "Parafia Skoczów".
Młodzi z KSM przygotowali widowisko o bł. ks. kard Stefanie Wyszyńskim.
Dwadzieścia lat obecności polskich franciszkanów w Ugandzie, to obok pracy pastoralnej dzieła konkretnej pomocy w zakresie służby zdrowa i edukacji. Pierwszym z wybudowanych szpitali był szpital przy misji w Kakooge, ułatwiając dostęp do specjalistycznego leczenia`mieszkańcom rejonu Luwero. Niedługo potem przy misji został wybudowany zespół szkół technicznych im. św. Jana Pawła II. Dziś to jedna z najlepszych szkół w kraju, kształcąca w różnych profilach zawodowych. Przy szkole powstała również ekologiczna farma. Ponad rok temu otwarty został kolejny szpital wybudowany z inicjatywy franciszkanów, w Matugga, ok. 20 km od stolicy Kampali. Powstały również przedszkola oraz żłobek. Na zdjęciach szpital w Matudze, oraz szpital i szkoła w Kakooge. Zdjęcia: Krzysztof Błażyca/Foto Gość
Misja w Kakooge była pierwszą spośród założonych przez franciszkanów z prowincji krakowskiej w Ugandzie. Powstała w 2001 roku. Na jej terenie funkcjonują m.in. szpital i szkoła, a od zeszłego roku przy misji jest nowicjat dla kandydatów do zgromadzenia z krajów Afryki Wschodniej. Obecnie w Kakooge formację odbywa 12 nowicjuszy. Rok formacyjny dla kandydatów prowadzą o. Piotr "Mpiima" Dąbek oraz o. Józef "Mulindwa" Matuła. Proboszczem jest o. Stanisław "Nsubuga" Strojecki. Zdjęcia: Krzysztof Błażyca/Foto Gość
W czwartek 22 kwietnia w sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w
Munyonyo w Ugandzie przy radosnych śpiewach i barwnej oprawie, miała
miejsce dziękczynna Msza św. za 20 lat misji franciszkanów z prowincji
krakowskiej w Ugandzie. Obecni byli generał zgromadzenia o. Carlos
Alberto Trovarelli, przełożony prowincji krakowskiej o. Marian "Kajubi"
Gołąb oraz biskup diecezji Kasana-Luwero, Paul Ssemogerere.
Franciszkanie przybyli do Ugandy w 2001 r. Są obecni w Kakooge i
Matugga, gdzie prowadzą szkoły i szpitale oraz w Munyuonyo, gdzie ich
staraniem powstało sanktuarium. W Ugandzie odbywa się też formacja dla
kandydatów z krajów Afryki Wschodniej do zakonu (postulat i nowicjat). Zdjęcia: Krzysztof Błażyca/Foto Gość
Z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przez Krupówki i sanktuarium Najświętszej Rodziny do kościoła Świętego Krzyża wiodła trasa Procesji Fatimskiej w Zakopanem. Nabożeństwo odbyło się 17 października.
Koncert odbył się w hali Kärcher Cracovia.
Zdjęcia: archiwum Sekretariatu Misyjnego Kapucynów oraz br. Benedykt Pączka (zdjęcia z papieskiej wizyty)
Podczas uroczystej gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym ogłoszono laureatów. W konkursie głównym za najlepszy film dokumentalny uznany został film "Nie żyję dla wojny" (reż. Vladyslav Robskyi), za najlepszy film fabularny - "Minari" (reż. Lee Isaac Chung). Więcej wkrótce.
Do Krakowa sprowadzono z Francji obraz "Cud św. Tryfona" autorstwa słynnego przedstawiciela renesansowej malarskiej szkoły weneckiej Vittore Carpaccia (1465-1526). Zakonserwowane i przebadane dzieło będzie można oglądać w Galerii "Zderzak".