XXXIII Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę rozpoczęta. Pątnicy są już na trasie. Do celu dojdą 31 lipca, a przed Matką Boską Częstochowską pokłonią się w strojach regionalnych.
– Dzieje tej beskidzkiej wsi są tak bogate, że niemożliwe okazało się objęcie jedną książką prawie czterech wieków jej historii – przyznaje Małgorzata Kiereś, autorka obszernego tomu. Jak twierdzi, to zaledwie cząstka pasjonującej historii.
Banderia konna z jeźdźcami trzymającymi w rękach flagi maryjne uświetniła obchody 100-lecia sanktuarium i parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem. Uroczystości, którym przewodniczył bp Damian Muskus, odbyły się w niedzielę 20 lipca.
W kościele zabrzmiały gęśle, a uzbrojeni w ciupagi górale stanęli tuż przed ołtarzem. Zbójnicka Msza przyciągnęła wiernych.
Modyń nie przypomina klasycznej samotnej „wyspy”. Góra jest bowiem potężna, rozłożona szeroko, a w doliny spływa paroma długimi grzbietami.
Górale z Mszany Dolnej i turyści upamiętnili 15 lipca wieczorem na tamtejszym szczycie Grunwald wiktorię nad Krzyżakami. Były uroczysta Msza św. i wieczór z pieśniami patriotycznymi.
Od 26 lipca można podziwiać tancerzy i muzyków uczestniczących w 51. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który potrwa do 3 sierpnia.
Związek Podhalan ma nowego prezesa. Został nim Wojciech Skupień, będący też wicestarostą tatrzańskim.
Bracia Golcowie dowodzą, że kariera wcale nie musi przewrócić w głowie.
Dwanaście zespołów z różnych stron świata, w tym z Indii, Peru i Turcji, wystąpi w tegorocznym 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, jaki w dniach do 21 do 30 sierpnia odbędzie się w Zakopanem.