Banderia konna z jeźdźcami trzymającymi w rękach flagi maryjne uświetniła obchody 100-lecia sanktuarium i parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem. Uroczystości, którym przewodniczył bp Damian Muskus, odbyły się w niedzielę 20 lipca.
– To tutaj przez te 100 lat umacniacie swoją wiarę. Na nowo odkrywacie i miłujecie Boga, który daje poczucie najważniejszego bogactwa – podkreślał bp Muskus w czasie uroczystej Mszy św. Podziękował też wszystkim kapłanom za owocną pracę w parafii. – Pamiętajcie, że głoszenie słowa Bożego jest równie ważne, jak świadectwo życia – przypomniał.
Odniósł się także do oklasków, którymi górale z Olczy przywitali swoich dawnych proboszczów. – Widzę, że jesteście bardzo szczęśliwą parafią, kochacie swoich kapłanów – zaznaczył. Górale jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii pozdrowili w gwarze krakowskiego hierarchę, który przed wejściem do kościoła ucałował relikwie św. Katarzyny Labouré. To jej objawiła się Matka Boża i opowiedziała o medaliku.
W czasie uroczystości bp Muskus poświęcił stacje różańcowe i obraz ze św. Janem Pawłem II, który umieszczono w specjalnym miejscu pomiędzy stacjami różańca. Biskup pobłogosławił też banderię konną, która uświetniła uroczystości.
Podczas powitania gości i dziękowania za pomoc w organizacji jubileuszu ksiądz proboszcz Jerzy Grzyb przypomniał słowa kard. Adama Sapiehy, który erygował parafię na Olczy: "Aby była dla was wzmocnieniem i dobrem duchowym". Od samego początku duszpasterzują tu duchowni ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Władze prowincji reprezentował podczas uroczystości ks. Kryspin Banko. On też podziękował współbraciom za pracę na Olczy i dobrą współpracę z góralami.
W obchodach jubileuszu parafii na zakopiańskiej Olczy wzięli licznie udział parafianie i zaproszeni goście, m.in. władze Zakopanego i starostwa tatrzańskiego, posłanka Anna Paluch, duchowni z okolicznych parafii i dekanatu na czele z ks. dziekanem Bronisławem Filipiakiem, proboszczem parafii Świętej Rodziny na Krupówkach i infułatem Stanisławem Olszówką. Przybyli też bardzo licznie księża misjonarze, którzy kiedyś na Olczy pracowali, na czele z dawnymi proboszczami. Bardzo licznie w uroczystościach wzięły udział siostry służebniczki, które pomagają w prowadzeniu duszpasterstwa oraz zakonnice z innych zgromadzeń z miasta.
W czasie procesji z darami siostry zakonne przyniosły do ołtarza ornat, a posłanka Paluch podarowała księżom z Olczy obraz z wizerunkiem św. Wincentego à Paulo (założyciela zgromadzenia). Ostatnim akcentem jubileuszowej liturgii była procesja eucharystyczna wokół sanktuarium, której przewodniczył bp Muskus. Górale nieśli feretrony, m.in. z figurą Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Były również delegacje pocztów sztandarowych szkół, Związku Podhalan, zakopiańskiego magistratu, strażaków, olczańskich jeźdźców z banderii konnej. Nie zabrakło grajków z kapeli góralskiej.
W ramach jubileuszu odbyły się także dwudniowa sesja naukowa, podczas której w przeszło dwudziestu referatach zaprezentowane zostały zagadnienia dotyczące historii parafii, jak samej Olczy. Uroczystą Mszę św. poprzedziły ponadto dni skupienia, a w dolnym kościele przy sanktuarium, miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta, w czasie której burmistrz wręczył swoje doroczne nagrody.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...