Od 10 do 12 września trwa Festiwal Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju.
Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony na XXXIV Dożynkach Podhalańskich przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Uroczystości uświetnili żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Wejść do ich domu to trochę jak przejść przez magiczną szafę znaną z „Opowieści z Narnii”. Po drugiej stronie można znaleźć nawet latarnie i mnóstwo dobrej energii, którą dają im muzyczny horyzont i przydomowa nauka.
52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się w dniach 12 - 20 sierpnia 2021 r. Ten największy festiwal organizowany w Zakopanem związany jest z kulturą ludową górali europejskich i nie tylko.
Uroczyście wniesiona przez członków Bractwa Jakubowego figura patrona stanęła na scenie już po raz dwudziesty. Na tej samej scenie na placu św. Jakuba chwilę później ks. kan. Andrzej Loranc poprowadził modlitwę do św. Jakuba. Przez kilka godzin przez plac przewinęły się tłumy, a przy wejściu witał ich sam św. Jakub, a dokładnie dwie okazałe figury świętego.
Świętowanie odpustu św. Anny w najwyżej położonym zdroju w Polsce jest ważnym elementem tożsamości mieszkańców, a dla licznie zgromadzonych gości niespotykanym dotąd przeżyciem.
W tym koncercie było wszystko, zaczynając od modlitwy, poprzez grę świateł, a kończąc na muzyce rozrywkowej. Największa góralska kapela w naszym kraju porwała swoim występem setki widzów przed plenerową sceną w Rabie Wyżnej.
To miejsce jest dla górali zarówno golgotą, jak górą przemienienia, ale także górą św. Jana Pawła II.
Od 23 do 31 lipca potrwa 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górą. Przyjmowane są już zapisy do udziału w niej.
Podczas Eucharystii w istebniańskim kościele dziękowali za cztery wieki istnienia obu miejscowości i prosili o Boże błogosławieństwo dla Roku Górali w województwie śląskim. Modlitwie przewodniczył ks. Damian Suszka, kapelan oddziału górali śląskich w Związku Podhalan, pochodzący z Koniakowa.