Wystawa, na którą składa się osiem rzeźb kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalza, będzie towarzyszyć pielgrzymom przybywającym do Rzymu podczas Jubileuszu 2025.
W Muzeach Watykańskich zaprezentowano po zakończonej renowacji największą z tzw. Stanze di Raffaello – Salę Konstantyna. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w marcu 2015 r. i pozwoliły na przeprowadzenie zaawansowanych badań nad warsztatem artysty, które przyniosły cenne i bezprecedensowe odkrycia.
O dwa tygodnie, do 20 lipca, przedłużono z powodu ogromnego zainteresowania wystawę "Caravaggio 2025" w Palazzo Barberini w Rzymie - ogłosiła dyrekcja tej galerii sztuki. Można tam zobaczyć 24 obrazy artysty, sprowadzone z wielu muzeów na świecie. Do tej pory ekspozycję zobaczyło około 400 tysięcy osób.
Wystawa "La Pologne rev,e. 100 chefs-d'oeuvre du mus,e national de Varsovie" w Lozannie prezentuje 100 arcydzieł polskich malarzy, m.in. Olgi Boznańskiej, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Władysława Podkowińskiego, Zofii Stryjeńskiej i Stanisława Wyspiańskiego.
Prapremiera kieleckiej wersji sztuki "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego odbędzie się 27 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Przedstawienie przygotowano w gwarze świętokrzyskiej.
W czwartek 19 czerwca Holandia zwróciła 119 artefaktów zrabowanych z Nigerii. Wśród rzeczy były figurki ludzkie i zwierzęce, tablice pamiątkowe, insygnia królewskie i dzwon.
Na rzymskim Kapitolu otwarta została we wtorek wystawa poświęcona wizycie Marysieńce Sobieskiej i polskiego dworu królewskiego w Wiecznym Mieście na przełomie XVII i XVIII w. Ekspozycja wywołała ogromne zainteresowanie rzymskich historyków i działaczy kultury.
To wynik pogłębionych i wieloletnich prac badawczych. Muzea Watykańskie zaprezentowały pierwszy tom publikacji „Zbiory Museo Profano”. To pozycja poświęcona antycznym zabytkom przedrzymskim i rzymskim do początku II wieku przed Chrystusem.
Blisko 200 dzieł sztuki, w głównej mierze obrazy i grafiki, zgromadzono na wystawie "Rubens na Śląsku", którą od soboty będzie można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza w historii wystawa pokazująca fascynację twórczością Rubensa na obszarze historycznego Śląska.
Arcydzieła Caravaggia, Berniniego i Tintoretta zestawione z rzadkimi manuskryptami, XVII-wiecznymi dokumentami oraz unikatowymi przedmiotami – to tylko część bogatego zbioru prezentowanego na watykańskiej wystawie „Codex”. Nowa inicjatywa Biblioteki Watykańskiej i Fundacji Colnaghi ma być przestrzenią dialogu między dziełami sztuki a historycznym dziedzictwem.