Historia w 3D

Wystarczy ściągnąć specjalną aplikację na telefon lub tablet, by móc spacerować po Lublinie jednym z sześciu szlaków turystycznych. Żadne inne polskie miasto nie ma takiego przewodnika.

XVI wiek   Zasoby Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN/GN XVI wiek
Szczyt potęgi i bogactwa Lublina
Umożliwiliśmy zwiedzanie Lublina z wykorzystaniem mało znanej w Polsce technologii „poszerzonej rzeczywistości”– mówi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

– To część nowego projektu Przewodniki Lublin 2.0. Do wyboru są szlaki: zabytków Lublina, żydowski Lublin, Lublin od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej, szlak architektury poprzemysłowej, szlak trasą spaceru „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza oraz szlak modeli 3D.

Przewodnik jest udostępniany bezpłatnie. Dzięki instrukcji dostępnej na stronie internetowej Teatru NN zainstalowanie aplikacji na urządzeniu z dostępem do internetu i GPS jest bardzo proste.

Od Łokietka do Zygmunta Augusta
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” proponuje też wirtualny spacer po dawnym Lublinie. Żeby zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto w minionych wiekach, trzeba zainstalować na komputerze wtyczkę Google Earth.

Autorzy projektu przygotowali cztery makiety obrazujące Lublin w różnych okresach historycznych. Pierwsza z nich to miasto tuż po lokacji w XIV wieku. – To makieta najbardziej hipotetyczna – mówi Joanna Zętar. – Nie mieliśmy wystarczającego materiału ikonograficznego, by w pełni odtworzyć wygląd miasta. Makieta może wzbudzić kontrowersje i dyskusje osób zajmujących się historią tego okresu. Zależało nam na jej powstaniu z racji zbliżającej się w 2017 roku 700. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich.

Dużo mniej kontrowersyjna jest makieta z wieku XVI. Pokazuje Lublin w jego tzw. złotym okresie. Elementem, na który każdy na pewno zwróci uwagę, jest kościół farny. Dziś możemy oglądać na Starym Mieście jedynie jego fundamenty. Na tej makiecie widać też Zamek Lubelski i początki dzielnicy żydowskiej.

Trzecia makieta przedstawia Lublin w XVIII wieku, po różnych kataklizmach i zniszczeniach. Ciekawostką tego modelu jest budynek kościoła karmelitów bosych, znajdujący się w miejscu obecnego ratusza, oraz zabudowania kolegium jezuickiego przed dzisiejszą katedrą. Porównując te trzy makiety widać, jak miasto się rozrastało i rozlewało w kierunku traktu do Warszawy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości