Dumne jutro

Brak komentarzy: 0

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 19.02.2011 05:50

Grupa radomian chce przywrócić choć część dawnej świetności budowli, w której toczyły się znamienne wydarzenia dla historii Polski. Mowa o radomskim zamku.

Dawny zamek królewski to od półtora wieku plebania kościoła pw. św. Jana

Dawny zamek królewski to od półtora wieku plebania kościoła pw. św. Jana
Jako Dom Jagiellonów zostałby powiększony o piętro, a na narożniku znalazłaby się wieża. Kompleks wpisałby się w istniejące fragmenty murów obronnych i Bramę Krakowską, która ma zostać na nowo zbudowana. W ten sposób Radom odzyskiwałby choć trochę ze swej dumnej architektury doby Jagiellonów
ks. Zbigniew Niemirski/GN

W nurcie rewitalizacji

„My niżej podpisani mieszkańcy i przyja­ciele Radomia reprezentujący różne pokolenia, zawody i środowiska zgłaszamy pilną potrzebę ratowania i odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu” – to początek listu otwartego, pod­pisanego przez 18 osób, a skierowanego między innymi do ministra kultury i dziedzictwa na­rodowego, parlamentarzystów i prezydenta miasta. Ich inicjatywa włącza się w realizację projektu rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Rozpoczął się on w 2004 r. i już przy­niósł wiele korzystnych zmian.

Prace archeologiczne ostatnich lat odsło­niły fundamenty części murów obronnych. Pięknieją elewacje kamienic. Teraz potrzeba kontynuacji, która odsłoniłaby kształt starego miasta. Częścią projektu będzie rozstrzygnię­cie w końcu lutego konkursu na rekonstrukcję Bramy Krakowskiej. Przypomni ona owe ponad 20 zapomnianych baszt dawnej królewskiej twierdzy, która strzegła pogranicza Mazowsza i Małopolski.

A zamek? Sygnatariuszom listu, a wśród nich architektowi Tadeuszowi Derlatce, ma­rzy się stworzenie w tym miejscu ośrodka, który nosiłby nazwę Domu Jagiellonów. Obok plebanii i muzeum diecezjalnego mogłyby się tu znaleźć placówki dbające o pieczołowite od­krywanie i pokazywanie dumnej przeszłości miasta dla dumnego jutra grodu nad Mleczną.

– Może kiedyś zaistnieje w Radomiu muzealny szlak. Rozpocznie się w „Elektrowni”, gdzie znajdzie się Muzeum Sztuki Współczesnej. Po­prowadzi do Domu Jagiellonów. Potem do Mu­zeum im. Jacka Malczewskiego, a zakończy się w Domu Gąski, gdzie zostanie zorganizowane Muzeum Miasta Radomia – mówi Tadeusz Derlatka.                                                      

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..