Jan Kochanowski, najsłynniejszy polski poeta doby renesansu, urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia. Był osobą niezwykle wykształconą, dużo podróżował po Europie. Zaadaptował do polskich realiów i języka większość antycznych gatunków literackich.
28.07.2024, Głogówek. To druga edycja Festiwalu Słowa im. Rafała Urbana. Jak poprzednio niedzielne popołudnie wypełniły rozmowy z ciekawymi gośćmi, w tym z wnukiem Rafała Urbana. Była okazja do skosztowania lokalnych pyszności, do chwili zadumy po monodramie Roberta Konowalika z teatru Fieter, a wieczorem do posłuchania recytacji i piosenek nawiązujących do patrona festiwalu.
W ostatnim dniu lipca pątnicy tegorocznej Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę dotarli dziś do celu wędrówki. Oddali hołd Królowej Polski i uczestniczyli w Mszy św. na zakończenie.
W Muzeum w Łowiczu do 1 września można oglądać wystawę sztuki sakralnej, która przedstawia historię, postacie i zabytkowe przedmioty, z których korzystali interrexi, przebywający w Łowiczu.
Po Mszy św. w kościele Świętych Piotra i Pawła w grobie rodzinnym na cmentarzu Rakowickim pochowano dziś prof. Jerzego Stuhra (1947-2024), wybitnego aktora teatralnego i filmowego, byłego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, zmarłego 9 lipca w wieku 77 lat.