Przeżyj „Ludzkie doświadczenie”!

Ponad pół tysiąca osób na dwóch specjalnych pokazach w Bydgoszczy obejrzy 29 marca film „The Human Experience” („Ludzkie doświadczenie”). Po pozytywnym odbiorze pierwszej trasy filmowej i tysiącach mejli z kraju i świata, obraz ten jest ponownie prezentowany w Polsce i Europie.

Jego twórcy wraz z bydgoszczaninem Maciejem Syką - koordynatorem projektu na Europę Wschodnią – odwiedzają nasz kraj od 23 do 31 marca. "Przesłaniem tego filmu jest człowiek. Wielu nieustannie powtarza, że jest kryzys ekonomiczny. My twierdzimy, że jest kryzys człowieka. Ten film zmusza do myślenia i działania. Przypomina o fundamentalnych wartościach, o których wielu ludzi zapomniało" – powiedział M. Syka podczas specjalnej konferencji prasowej, którą zorganizowano w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

„The Human Experience” to historia braci Amerykanów, którzy po trudnych doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać w swoim życiu „czegoś więcej” niż tylko kariery. Głównym bohaterem jest Jeffrey Azize, na co dzień także współpracownik Bono z U2. "Bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne czy religijne, ten film mówi o człowieku, który jest najważniejszy" – zapewnił Syka.

trailers The Human Experience - Official Trailer [HD]

Wyruszając w podróż, która na zawsze odmieni ich życie, bracia rozpoczynają poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące młodego człowieka. Bohaterowie najpierw udają się do środowisk bezdomnych w Nowym Jorku, następnie do Peru i Afryki, gdzie pracują z chorymi na AIDS i z dziećmi ulicy. Właściciel filmu, wytwórnia Grassroots Films, powstała po zamachach terrorystycznych w 2001 roku w Nowym Jorku. Jej zasadniczym celem jest pokazywanie „dobrych obrazów”. Film zdobył wiele nagród na ogólnoświatowych festiwalach, m.in. pierwszą na Festiwalu im. Jana Pawła II na Florydzie.

Do Bydgoszczy przyjechał również twórca obrazu i operator Charles Kinnane, który przeżył zamachy terrorystyczne w USA, mając wtedy osiemnaście lat. To po nich zrodziły się chęci na dobre filmy z przesłaniem. "Podczas podróży po całym świecie spotkaliśmy wiele biedy, cierpienia, a z drugiej strony niezwykłego szczęścia i pogody ducha. Zainteresowało nas to, skąd ci ludzie mieli taki ciekawy pogląd na życie" – powiedział Kinnane.

Wytwórnia produkuje m.in. filmy w duchu nauczania Jana Pawła II. Po pierwszej trasie w 2010 roku podjęto decyzję o kolejnej. Młodzi twórcy nakręcili w USA i Nowym Jorku specjalny spot zapraszający ludzi z całego świata na beatyfikację Jana Pawła II. Następnie skoncentrowali się nad drugą trasą „The Human Experience”.

Ekranizację wsparli m.in. tacy twórcy jak Krzysztof Zanussi czy Andrzej Wajda. Polskie pokazy zaplanowano w Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Jeleniej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Bydgoszczy, Opolu, Chorzowie. Pokazy w Bydgoszczy odbędą się dzisiaj o 18 i 20 w kinie „Orzeł”, które mieści się w Miejskim Centrum Kultury. Po każdym z nich zaplanowano spotkanie z twórcami i aktorami.

Gdzie i kiedy?

Polska trasa The Human Experience: http://www.facebook.com/events/235275949889086/
Strona projektu: www.thehumanexperience.pl

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama