Na Zamku Królewskim gorączkowe przygotowania. 19 października na otwarcie wystawy o zakonie maltańskim ma przyjechać wielki mistrz zakonu Fra' Matthew Festing.
Przygotowania do wystawy trwały dwa lata. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy chciało pokazać bogatą 900-letnią historię Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, która toczyła się również w Polsce. Kuratorzy: dr Anna Kotańska i dr Przemysław Deles zebrali ponad 300 obiektów. Wspaniałe dzieła sztuki i bezcenne dokumenty,, pochodzą m.in. z kolekcji Palazzo Magistrale i Villa Magistrale w Rzymie oraz Muzeum Sztuk Pięknych, Biblioteki Narodowej i Pałacu Wielkiego Mistrza w La Valletcie na Malcie. Wśród eksponatów znajdą się portrety, zbroje, regalia i dystynkcje Wielkich Mistrzów, elementy uzbrojenia rycerzy maltańskich, srebra, rzadkie okazy broni białej, malarstwo i grafika nawiązujące do dziejów i misji zakonu.
Wystawa mocno podkreśla związki zakonu z Polską, a szczególnie z Warszawą. Jedna z sal zamieni się w szpital, który w czasie wojny maltańczycy prowadzili najpierw przy ul. Senatorskiej, potem Zgody, aż wreszcie na Śniadeckich. Oprócz autentycznego wyposażenia, dokumentacji medycznej, nagrań świadków tamtych wydarzeń, po raz pierwszy będzie można zobaczyć kronikę szpitala, która była prowadzona przez cały 5-letni okres jego działania. To unikatowy dokument czasów wojny i walczącej Warszawy.
- Mamy nadzieję, że nasza wystawa wywoła dyskusję, zainspiruje badaczy, że zaowocuje chociażby tym, że kroniki szpitalne - pisanie doręczne, fragmentami na maszynie, ale ilustrowane zdjęciami - znajdą wydawcę i będą dostępne szerszemu gronu czytelników - mówi Joanna Bojarska-Syrek, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Jak na niewielkiej przestrzeni opowiedzieć bogatą , wielowiekową historię zakonu, którego członkowie działali na wielu polach: byli rycerzami, obrońcami wiary katolickiej, lekarzami, ratownikami....? Barbara i Jarosław Kłaputowie, którzy przygotowywali scenariusz wystawy, zabiorą zwiedzających w podróż po lądach i w czasie, po wielu zakątkach i dziedzinach, w których zakon maltański zaznaczył swoją obecność. W ciekawy, multimedialny sposób opowiedzą o wielkich mistrzach, ale i innych znanych osobistościach spod znaku maltańskiego krzyża. Także o tych, którzy współcześnie tworzą jego historię.
Wystawę będzie można oglądać od 20 października do 13 stycznia 2013 r. Od wtorku do soboty w godz. 10-16, a w niedzielę w godz. 11-16. ceny biletów: 5 i 10 zł.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.