Europejczycy rzadziej chodzą do kina

W 2012 r. w krajach europejskich ludzie rzadziej chodzili do kina niż w roku poprzednim - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Europejskie Obserwatorium Audiowizualne. W całej Europie frekwencja w kinach spadła o 0,9 proc., a w krajach UE o 2,4 proc.

W czterech krajach Europy (Francji, Zjednoczonym Królestwie, Niemczech i Włoszech), w których łączna frekwencja w kinach stanowi niemal dwie trzecie frekwencji kinowej w całej UE, odnotowano spadek o 2,8 proc., w tym aż o 9,9 proc. we Francji i Włoszech, a w Zjednoczonym Królestwie i Niemczech - wzrost, odpowiednio o 0,5 i 4,2 proc.

Najmniej do kin chodzono na południu Europy. Frekwencja w kinach spadła w Portugalii o 12,3 proc., a w Hiszpanii - o 6,5 proc. W krajach tych, trapionych kryzysem gospodarczym, na ekranach brakowało też filmów krajowej produkcji - podaje Obserwatorium, według którego na spadek frekwencji mogła mieć wpływ także najwyższa w tych krajach stopa piractwa w sieci.

Szczegółowe dane z różnych krajów różnią się, zwłaszcza w zależności od tego, czy na ekranach gościły filmy krajowe.

We Francji frekwencja spadła o 5,9 proc., ale w roku poprzednim była wyjątkowo wysoka z uwagi na sukces filmów "Nietykalni" i "Artysta".

W Danii frekwencja wzrosła o 14,2 proc. Chętnie oglądanymi tam filmami, które pod względem frekwencji zajęły 2., 3. i 5. miejsce, były filmy krajowe, w tym melodramat historyczny "Kochanek królowej" nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego.

Największy wzrost frekwencji w kinach odnotowano w Bośni i Hercegowinie - o 37,9 proc. i w Finlandii - o 19 proc., dzięki filmom krajowej produkcji.

Ogólnie jednak rynek filmów krajowych skurczył się z 15 do 13 proc. w skali roku. Najbardziej odczuwalne było to w Turcji, gdzie skurczył się on o 46,6 proc., oraz we Francji - o 40,2 proc. i w Zjednoczonym Królestwie - o 32,1 proc.

Według wstępnych obliczeń udział w rynku filmów amerykańskich utrzymuje się stałym poziomie (66 proc.), podobnie jak w roku poprzednim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • xxx
    09.02.2013 14:42
    Najpierw musi być co oglądać w tych kinach. Większość z tych filmów potem jest kilkakrotnie powtarzana w TV. Po pierwsze duża część to żenada, po drugie ile razy można oglądać w kółko to samo, nawet jeśli jest wybitnym dziełem.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.