Pisać może każdy. A mieszkańcy żywiecczyzny powinni umieć robić to w gwarze żywieckiej – uważają organizatorzy konkursu literackiego „Piykno jest nasa ziymia żywiecko”.
Konkursowych utworach oceniana będzie oryginalność ujęcia piękna krajobrazu, tradycji i zwyczajów składających się na kulturalne dziedzictwo Żywiecczyzny, a także wartości językowe tekstu pisanego gwarą.
– Zależy nam zarówno na popularyzacji gwary żywieckiej, jak i przedstawianych w pracach konkursowych zwyczajów czy okolic. Chodzi też o to, aby – zwłaszcza u najmłodszych uczestników – rozwinąć talenty, a przy tym obudzić poczucie dumy z własnej tradycji – mówi Marek Jurasz, komisarz siódmej już edycji konkursu i przewodniczący jury.
Jak dodaje, pisać może naprawdę każdy: od 7-latków po dorosłych w sędziwym wieku. Do konkursu można zgłosić po jednym utworze poetyckim i prozatorskim (do 2 stron A4), a teksty, zapisane także elektronicznie i opatrzone godłem – wraz z kopertą zawierającą dane autora i jego wiek – należy przesłać do 19 maja pod adres: Marek Jurasz, ul. Cesarka 8, 34-381 Przybędza, grojcowianie@grojcowianie.org – z dopiskiem: „Konkurs literacki”. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 783 989 100.
Zwycięzcy każdej z pięciu kategorii wiekowych otrzymają nagrody, a najlepsi w obu kategoriach literackich, poetyckiej i prozatorskiej, zdobędą Złote Pióro Prezesa Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?