"Kombinat kultury" - to nazwa imprezy, która odbędzie się 5 i 6 października w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Wydarzenie zostanie zorganizowane z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia tej instytucji.
"Zadawaliśmy sobie pytanie, czym po 30 latach jest NCK i jak scharakteryzować jego działalność. Nasza działalność jest tak bogata i różnorodna, że nasunęło się nam określenie +kombinat kultury+, czyli tygiel pełen atrakcji. Stąd nazwa jubileuszowego wydarzenia" - poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor placówki Zbigniew Grzyb.
Jak dodała dyrektor artystyczna placówki Danuta Świętek, "Kombinat kultury" ma być "bardzo szeroką formułą dni otwartych". "Nasza oferta jest skierowana do wszystkich odbiorców. Poczynając od przedszkolaków, przez młodzież, studentów i dorosłych, a na seniorach kończąc. Wszystkich zapraszamy do +Kombinatu kultury+" - zachęcała.
5 października będzie można zwiedzić budynek Nowohuckiego Centrum Kultury, zapoznać się z propozycjami kulturalnymi, edukacyjnymi i sportowo-rekreacyjnymi placówki. Zaplanowano również spotkania z pracownikami instytucji oraz wystawy. Tego samego dnia odbędzie się "Nowohucka ballada" - multimedialny spektakl w wykonaniu zespołów artystycznych Centrum.
Na drugi dzień zainteresowani posłuchają jubileuszowego koncertu. Jego główną gwiazdą będzie wokalistka jazzowa, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów muzycznych Dorota Miśkiewicz. Zaprezentuje ona utwory ze swojej najnowszej płyty "ALE". Tego samego wieczoru ma scenie sali teatralnej instytucji wystąpią również Zbigniew Wodecki, gitarzysta Wojciech Waglewski oraz piosenkarz i kompozytor Jakub Badach.
Nowohuckie Centrum Kultury było budowane 10 lat; otwarte zostało 8 października 1983 roku.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor placówki, od samego początku prężnie działały w niej zespoły muzyczne i teatralne. Dawniej oferta skierowana była przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Od kilku lat Centrum rozwija także program dla seniorów. "W tym roku udało się nam pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na program Akademia Twórczego Seniora. Dzięki temu jeszcze więcej atrakcji zaoferujemy seniorom, których chcemy wyciągnąć z domu, zachęcić do udziału w ciekawych zajęciach i koncertach" - powiedział. Przypomniał też, że Nowa Huta ma ponad 60 lat, więc seniorzy stanowią znaczną część jej mieszkańców.
Zdaniem dyrektora nie jest łatwo przełamać stereotyp Nowej Huty jako dzielnicy ubogiej kulturowo w stosunku do starego Krakowa. Obecny rynek kultury jest coraz bardziej wymagający, a odbiorcy coraz bardziej świadomi. "W Nowej Hucie działa nie tylko NCK, ale też inne jednostki, np. Teatr Łaźnia Nowa. Stereotyp przełamują liczni nowohuccy artyści" - podkreślił.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?