Badanie pokazało, że coraz więcej rodzin gromadzi się przed telewizorem w salonie by wspólnie oglądać telewizję, tak jak miało to miejsce w latach 50-tych, teraz korzystając z dużych, technicznie zaawansowanych odbiorników – głosi raport Ofcomu
Jak wynika z dorocznego raportu Ofcom, brytyjskiego organu kontrolującego i nadzorującego rynek mediów i telekomunikacji na temat rynku telewizyjnego, ponad 91% dorosłych Brytyjczyków włącza główny odbiornik telewizyjny przynajmniej raz w tygodniu, a liczba gospodarstw domowych korzystających z dwóch telewizorów maleje systematycznie. Utrwalają się jednocześnie zmiany w sposobie korzystania z mediów.
Część społeczeństwa deklaruje regularne „sieciowanie” w mediach (media meshing) – czyli podejmowanie innych czynności związanych z oglądanym programem telewizyjnym, takich jak rozmowa telefoniczna, wysyłanie SMSów, lub wymiana opinii za pośrednictwem sieci społecznościowych. Innym zachowaniem, które staje się charakterystyczne dla współczesnego użytkownika, jest „spiętrzanie” mediów (media stacking).
Połowa brytyjskich odbiorców używa w czasie oglądanie telewizji swoich smartfonów lub tabletów do celów niezwiązanych z oglądanym programem. Najczęściej jest to surfowanie po Internecie (36%), aktywność w sieciach społecznościowych (22%) lub dokonywanie zakupów w sieci (16%).
Jak podsumował przedstawiciel Ofcom, „badanie pokazało, że coraz więcej rodzin gromadzi się przed telewizorem w salonie by wspólnie oglądać telewizję, tak jak miało to miejsce w latach 50-tych, teraz korzystając z dużych, technicznie zaawansowanych odbiorników. Jednak, inaczej niż 60 lat temu, każdy członek rodziny zajmuje się w tym czasie czymś innym”.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...