Wystartowało cyfrowe radio

Cyfryzacja radia to ogromna szansa dla mniejszych rozgłośni, które do tej pory miały problem z zasięgiem, a więc dotarciem do odbiorców. Radio cyfrowe udostępnia słuchaczom szeroką ofertę nowych programów.

Prace nad koncepcją procesu cyfryzacji radia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła na przełomie 2011 i 2012 r. Przeprowadzono konsultacje społeczne z udziałem nadawców, operatorów, stowarzyszeń i izb gospodarczych. Szczegółowej analizie poddano doświadczenia innych krajów, biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, finansowe i programowe. W większości krajów europejskich proces cyfryzacji rozpoczynali nadawcy publiczni.

Polskie Radio w systemie cyfrowym nadaje siedem programów, istniejące: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio dla Zagranicy oraz dwa nowe: Polskie Radio 24 i Polskie Radio Rytm.

Cyfryzacja radia to ogromna szansa dla mniejszych rozgłośni, które do tej pory miały problem z zasięgiem, a więc dotarciem do odbiorców. 

- Cyfrowe nadawanie to bogatsza oferta programowa, szczególnie dla słuchaczy, którzy dziś w małych miastach i na wsi mogą słuchać w systemie analogowym zaledwie kliku stacji. W porównaniu z radiem internetowym jest to też propozycja znacznie tańsza, bo koszty użytkownika mieszczą się w opłacie abonamentowej. Wielką zaletą jest anonimowość słuchacza, w przeciwieństwie do internautów, którzy w sieci nie są anonimowi i łatwo ich zidentyfikować  – wyjaśniał Jan Dworak. - Cyfryzacja to wielkie wyzwanie dla nadawców, którzy swoim programem muszą zachęcić słuchaczy do wymiany starych analogowych odbiorników na nowe cyfrowe. Wiemy, jakie są zalety cyfryzacji radia, jakie są korzyści dla słuchaczy, ale także zdajemy sobie sprawę ze złożoności całego procesu. Wierzymy jednak, że cyfryzacja radia powiedzie się, tak jak cyfryzacja telewizji. Innej drogi nie ma  – dodaje.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeznaczyła na proces cyfryzacji radiofonii publicznej1 proc. przychodów z abonamentu w 2014 r.

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama