Kobiety z Pokoju

Były niezwykłe - utalentowane, barwne, z charakterem, wpływowe, a w ich historiach są dramaty i wielka romantyczna miłość.

Obecność najwyśmienitszych rodów Europy na ślubie świadczy o randze, którą mieli arystokraci z Pokoju   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Obecność najwyśmienitszych rodów Europy na ślubie świadczy o randze, którą mieli arystokraci z Pokoju Jaki związek z Pokojem ma caryca Rosji Maria Fiodorowna? Która księżniczka była babką zdradzanej żony arcyksięcia Rudolfa zmarłego tragicznie w Mayerling? Która Wielka Księżna Rosji z rodu Romanowów wyszła za mąż za właściciela Pokoju, otrzymując w posagu milion rubli? Która księżniczka jest spokrewniona z królową Wielkiej Brytanii Elżbietą II, a która była feministką i socjaldemokratką? Której bratanek był premierem Bułgarii? I jaki związek z Pokojem ma amerykańska aktorka Uma Thurman?

Tego można było dowiedzieć się z wystawy pt. „Kobiety z Pokoju – sylwetki kobiet niezwykłych”, której otwarcie nastąpiło w Dniu Kobiet w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej).

Wystawa, choć jest szczegółowo opisana, inaczej się oglądało po ciekawej prelekcji   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wystawa, choć jest szczegółowo opisana, inaczej się oglądało po ciekawej prelekcji Wernisażowi towarzyszyła prelekcja Elżbiety Gosławskiej, współautorki publikacji „Pokój. Monografia”, która w zajmujący sposób przybliżała sylwetki i losy żon, córek i sióstr właścicieli Pokoju (dawne Carlsruhe), współtworzących przez 250 lat historię książęcego rodu Württembergów, oraz kobiet związanych z tą miejscowością.

– Chodziło o to, by pokazać kobiety, które były mądre, dużo znaczyły, a często w historii się o nich nie mówi – wspomina się o ich mężach, wielkich dowódcach, książętach, a one same są gdzieś w cieniu, z tyłu. A warto je wydobyć z tego cienia i pokazać, bo były one osobowościami wielkiego formatu – opowiadała Elżbieta Gosławska.

Rzeczywiście, było o kim opowiadać. Pochodziły one z dworów panujących w Europie, były związane z dynastiami carów Rosji i Bułgarii, królów Wirtembergii i obecnie panujących władców Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Miały wpływ na dzieje Pokoju, jego życie społeczne, kulturalne i polityczne. Były obdarzone talentami artystycznymi, silnym charakterem i wpływowe, poważane przez mieszkańców za działalność charytatywną.

Temat wzbudził spore zainteresowanie wśród opolan   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Temat wzbudził spore zainteresowanie wśród opolan Istniejącą do dziś pamiątką po Zofii, żonie założyciela Pokoju, księcia Carla Christiana Erdmanna, jest przepiękny i niezniszczony w zawirowaniach historii kościół ewangelicki, nazwany imieniem fundatorki. A niezwykłym pomnikiem pań, które przeżywały tam swoje tragiczne i romantyczne historie, są stawy książęce otaczające tę miejscowość, noszące ich imiona.

– Jestem byłą mieszkanką Pokoju i mam monografię tej miejscowości, więc o niektórych rzeczach wiedziałam, ale dzisiaj ta kwestia kobiecości, tak pięknie pokazana, na nowo utrwaliła te informacje. A pomysł, by pokazać za rok postacie mężczyzn, jest świetny – podsumowuje Anna Krasnodębska.

Opolanka, Mirosława Sokołowska, dodaje: – Ta prelekcja i wystawa bardzo zachęciła mnie do odwiedzenia Pokoju, poznania na miejscu jego historii, zobaczenia tych stawów.

Wystawa prezentowana będzie do 31 marca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .