"Niemożliwa" wieża upamiętni Cud nad Wisłą

Rozstrzygnięto konkurs na upamiętnienie przy pl. Na Rozdrożu w Warszawie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Znamy wszystkie prace.

- Pomnik jest gestem co prawda spóźnionym, ale oddającym cześć tamtym bohaterom i pokoleniom. Czyni zadość naszym wspólnym zaniechaniom. Mam nadzieję, że będzie Polskę i miasto upiększał - mówił podczas ogłoszenia wyników Piotr Gliński, wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Niemożliwa" wieża upamiętni Cud nad Wisłą

Sam pomnik, jak tłumaczą jego twórcy, to "obelisk, dający wyraz mocy i siły, która umożliwiła zwycięstwo. Obiekt zostanie wykonany z klasycznego materiału - kamiennych bloków. Będzie to odwołanie do symbolu utrwalenia, umocnienia polskiej niepodległości dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej. Monument formują zderzone ze sobą elementy o dwóch rodzajach faktur: ciemniejszej i chropowatej - dominującej w dolnej części obiektu oraz jaśniejszej i gładszej, który zaczyna przeważać u jego góry. Symboliczna zestawienie dwóch płaszczyzn da wrażenie dynamizmu, pokazującego walkę dwóch bytów: destruktywnego i kreatywnego. Idea ta przypomni o odmienności dwóch cywilizacji, które zetknęły się ze sobą w Bitwie Warszawskiej: sowieckiego totalitaryzmu i powstającej w Polsce młodej demokracji, która wyrosła z wartości europejskich".

Cud nad Wisłą. Rekonstrukcja bitwy

GOSC.PL DODANE 16.08.2019 AKTUALIZACJA 16.08.2019

Cud nad Wisłą. Rekonstrukcja bitwy

​W 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej ponad 150 rekonstruktorów przypomniało chwalebne chwile na polach Ossowa.

więcej »

Mirosław Nizio, założyciel pracowni Nizio Design International oraz Galerii Nizio, to architekt, projektant wnętrz i artysta rzeźbiarz, a także mecenas sztuki i animator życia społecznego warszawskiej Pragi. Na swoim koncie ma między innymi projekt i realizację wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, a także współtworzenie projektu i realizację ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Forma geometryczna całości założenia pomnikowego, w tym sposobu obrócenia monumentu, konstruowana jest przez dwie napierające na siebie, przeciwstawne siły: które mogą być rozumiane jako Wschód i Zachód, ciemność i blask. Siły zderzają się ze sobą, wprowadzając obiekty w ruch, doprowadzając do zmiany wektora globalnych procesów. Ruch obrotowy zastygły w formie obelisku wyraża heroiczne wnoszenie się Ducha Narodu ku niebu. Wizualne obrócenie obiektu będzie przebiegać wbrew ruchowi wskazówek zegara. Ten zabieg artystyczny przypomni o idei projektu: odwróceniu biegu historii przez czyn, odważne działanie narodu polskiego" - czytamy w opisie pracowni Mirosława Nizio.

- Pomnik zostanie zrealizowany w tym roku. Czy uda się na 15 sierpnia, gdy przypada setna rocznica bitwy? Siadamy do rozmów ze zwycięzcami konkursu, ale będziemy elastyczni - zapowiada Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora zabytków.

"Niemożliwa" wieża upamiętni Cud nad Wisłą - Być może pomnik będzie realizowany etapami i na rocznicę będzie już gotowy na przykład sam obelisk, bez otaczających go elementów - zastanawia się architekt Marlena Happach, przewodnicząca sądu konkursowego.

W konkursie przyznano także drugą nagrodę oraz cztery wyróżnienia. Drugie miejsce i 40 tys. zł zostało przypadło pracy Karola Badyny z Krakowa. Jury nie wybrało III miejsca. Przyznało za to dwa wyróżnienia I stopnia: dla pracy Marcina Kwietowicza i Konrada Żaglewskiego z Warszawy oraz Tomasza Birezowskiego, Piotra Dynowskiego i  Mateusza Trojanowskiego z Warszawy. Wyróżnienia honorowe trafiły do: Autorskiej Pracowni Projektowej 2 arch. Barbara Getter i Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej, artysta rzeźbiarz arch. Andrzej Getter, Kraków oraz do Pawła Nowickiego i Macieja Walczyna z Warszawy.

Prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej od 2 do 6 marca w pawilonie Zodiak, pasaż Wiecha. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w tym samym miejscu 3 marca o godz. 18.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości