Halloween obraża Wszystkich Świętych

Obrażaniem powagi święta Wszystkich Świętych nazwał Halloween biskup pelpliński, Jan Bernard Szlaga. Na antenie diecezjalnego Radia Głos w Pelplinie 31 października wyraził zadowolenie, że coraz częściej odstępuje się od zwyczaju z okresu PRL-u, gdy dzień 1 listopada nazywano „świętem zmarłych”.

Biskup Szlaga przypomniał, że katolicy odwiedzają groby zmarłych, aby „łączyć się z Kościołem, który jest po drugiej stronie życia” i modlić się za tych, którzy czekają na wejście do chwały do nieba. Zauważył, że jest to czas wspominania tych, którzy „już nigdy do nas nie powrócą, to raczej my idziemy w ich stronę”.

Hierarcha akcentował też, że w zwyczaju Kościoła jest to świętowanie „chwały, ale także i smutku, i równocześnie nadziei”. Przypomniał symbolikę świateł i kwiatów stawianych na grobach. Światło jest symbolem życia a kwiat jest darem życia, ostatnim symbolem jesieni – mówił zachęcając do zachowywania zwyczaju uczczenia zmarłych także w tych formach.

W obszernej refleksji biskup pelpliński zauważył, że pierwsze dni listopadowe stały się w Polsce „polem manewrów, prób przymierzania się z inną kulturą”. Do niej zaliczył zwyczaje wokół tzw. Halloween. Bp Szlaga uznał je za „wynaturzające powagę wspomnienia zmarłych”. „Śmierć nie jest do straszenia, ale jest rzeczywistością, która prowadzi nas ku wyzwoleniu” – powiedział. Dodał, że udziwnianie pierwszych listopadowych dni zwyczajami amerykańskimi „jest sprawą niepoważną i nie przystoi naszej kulturze”. Halloween bp Szlaga określił „obrażaniem powagi święta Wszystkich Świętych straszakami”, co „nie przystoi chrześcijańskiemu pojęciu śmierci i życia”.

Na zakończenie hierarcha prosił, żeby rodzice i nauczyciele, starali się „dzieci utrzymać w dyscyplinie, także szacunku dla zmarłych, dla cmentarza, dla śmierci”. Bp Szlaga zachęcał też, żeby ośrodkiem modlitwy i skupienia przy grobach był krzyż stawiany na nich, „bo jest on znakiem śmierci a jednocześnie zmartwychwstania”.

«« | « | 1 | » | »»
 • fiwal
  03.11.2010 07:53
  Obłuda biskupów nie zna granic. Ostatnio ujawnione skandale ukazały nikczemność całej instytucji.Cała nasza wiara sprowadz się do gestów i godnej oprawy , a środek jest marny.Biskupi tylko z dobrych gestów pławiom się w przepychu mieszkając w pałacach.
 • Giordano B
  03.11.2010 11:02
  A jak tam w chrzescijanstwie z kultem kosci tzw "swietych" czy kultem przeroznych "swietych" przedmiotow?:DDD Toz to czyste szamanstwo poganiane poganstwem:DDD Ale i tak bedziecie twierdzic ze ta wasza religia jest TAK wyjatkowa:)
 • Giordano B
  04.11.2010 19:53
  A jak tam z wyglada u katolikow sprawa z wystawianiem kosci tzw swietych, toz to Halloween cala geba!:DDD
 • Agnieszka
  07.11.2010 10:30
  Jestem przeciwna zabawie Halloween.
  Ale nie chce napisac tu o tozsamosci narodowej lub o zwyczajach w wierze bo nie jest to dla mnie nawiekszy problem jesli chodzi o Halloween.
  Najwiekszy problem widze w zupelnej nieswiadomosc tego co przedstawia ta zabawa.
  Ja odbieram to tak: nasi bliscy czy dalecy zmarli wychodza z grobow aby nas straszyc i zabijac. Nie sa to ci nasi ukochani bliscy tylko maszkary ktore nie wiadomo skad sie wziely.
  Straszne jest to swieto jesli w taki sposob deformuje nasza wiare i nasza pamiec o naszych najukochanszych.
  Dlatego nie otwieram dzwi dzieciom ktore dobijaja sie o cukierki. Dlatego nie popieram tej zabawy Halloween.
  Ja chce zachowac w dobrej pamieci moich najblizszych ukochanych o ktorych mowi sie dobrze po smierci i prosi sie Boga o wieczny odpoczynek dla nich.
  Wieczny odpoczynek racz im dac Panie, a światłość wiekuista nichaj im świeci. Amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.