Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na wystawę "W wosku zaklęte - wystawa prac Anity Ryby".
Prezentowane są 4 cykle prac stworzonych w starej i niezwykle pracochłonnej technice batiku, czyli malowania tkaniny woskiem.
- Prezentuję cykle "Ptaki i ptaszki", "Lasowiackie inspiracje", powstałe - jak sam tytuł tego ostatniego wskazuje - pod wpływem ludowego wzornictwa kolbuszowsko-raniżowskiego oraz serię "Jesiennie", z której przebija moje zamiłowanie do jesiennych spacerów po bojanowskim parku i zbiór "Ślicznotki", ukazujący subtelne piękno kobiecego ciała, ale ujętego w sposób nieoczywisty - mówi A. Ryba.
Tworzenie cykli niejako narzuca sama technika.
- Trudno jest wykonać jedną pracę od początku do końca za jednym zamachem, zajmuje mi to ok. 4 dni. Tworzenie batiku polega na malowaniu tkaniny woskiem, ale - jak podkreśla artystka - prowadzone jest ono od końca, czyli najpierw pokrywane są białe fragmenty, następnie farbowanie postępuje od barw najjaśniejszych do najciemniejszych. Maluję woskiem, farbuję, suszę i tak do uzyskania założonego efektu - mówi.
Batik wymaga od artystki dużych pokładów cierpliwości, skupienia, precyzji i dyscypliny. Technika jest bardzo stara, pierwsze wzmianki o batiku pochodzą ze starożytności. W Polsce stała się bardzo popularna w dwudziestoleciu międzywojennym, a do jej popularyzacji przyczyniły się Warsztaty Krakowskie, których twórcy zdobywali nagrody na międzynarodowych wystawach. Obecnie bardzo prężny ośrodek działa we Wrocławiu.
Anita Ryba, chociaż batik zna od ponad 20 lat, to jednak urzekł ją dopiero podczas zajęć prowadzonych przez Stowarzyszenie "Akademia Łucznica", w których uczestniczyła w 2008 roku.
Artystka pochodzi ze Stalowej Woli, ale mieszka w Bojanowie. Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, gdzie specjalizowała się w dziedzinie haftu, koronki i tkaniny. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w regionie, jak i za granicą. Prowadzi Spółdzielnię Socjalną "Łęgowianka", wykonującą stroje ludowe noszone niegdyś w naszym regionie, a także prowadzi warsztaty rękodzielnicze. Za swoją pracę została nagrodzona przez Zarząd Powiatu Stalowowolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w kategorii "Animator Kultury 2013".
Wystawa jest czynna przez całe wakacje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2018 r. szopkarstwo znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.
W Polsce można wydawać książki dr. Dariusza Ratajczaka, znanego z kwestionowania Holokaustu...