Wraz z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej wystąpią połączone chóry i soliści. Będzie można zobaczyć też obszerne fragmenty filmu "Pasja" Mela Gibsona. Koncert organizują tuż przed świętami twórcy widowisk "Betlejem w Spodku".
Koncert odbędzie się 10 kwietnia w Spodku w Katowicach. Muzykę Johna Debneya wykona Polska Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją Przemysława Piotra, wraz z połączonymi chórami Silesian Chamber Choir Ad libitum i Chórem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaśpiewają znakomici soliści: Edyta Krzemień, Hanna Okońska-Ratajczak i Albert Memeti.
"Pasja" Mela Gibsona to nie tylko arcydzieło filmowe i muzyczne, uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych wszechczasów. To przede wszystkim niezwykle silne przeżycie emocjonalne. Doświadczyły go miliony widzów na całym świecie, a także sami aktorzy. Po zakończeniu zdjęć niektórzy z nich zdecydowali się przyjąć katolicyzm.
Pierwotnie Gibson chciał, aby jego dzieło było wyświetlane w kinach bez napisów, za pomocą których tłumaczone są dialogi filmowe. Widzowie mieli słyszeć tylko muzykę oraz kwestie aktorskie, zrozumiałe zaledwie dla nielicznych, bo wypowiadane w języku aramejskim, hebrajskim i po łacinie. Nie był to pomysł szalony: muzyczność dialogów oraz genialne kompozycje stworzone przez Johna Debneya, wraz ze wstrząsającymi swoją ekspresyjnością i pięknem obrazami filmowymi, mówią tu więcej o 12 godzinach z życia i męki Jezusa Chrystusa niż wszystkie słowa świata.
Na koncercie w katowickim Spodku muzykę z "Pasji" będzie można usłyszeć w mistrzowskiej wersji na orkiestrę symfoniczną, której pełnego brzmienia nie doświadczymy nawet, oglądając kinowe dzieło Gibsona. Kompozycjom będą towarzyszyć na ekranie fragmenty filmu. Organizatorzy chcieliby, żeby to wydarzenie ułatwiło przeżycie czasu Wielkiego Tygodnia.
Wszyscy chętni będą mogli także uczestniczyć w wydarzeniu w bezpośredniej płatnej transmisji ONLINE nadawanej w technologii dźwięku przestrzennego.
Bilety na koncert LIVE do nabycia: bilety24.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.