Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając twórczość pisarki oraz jej działania, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
Wystawę „W świecie Marii Konopnickiej - 180. rocznica urodzin” można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. To okazja do przypomnienia lub poznania życia i wybranych dzieł wybitnej pisarki i poetki.
Ekspozycja została przygotowana na podstawie zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i zostały na niej zaprezentowane m.in.: rękopisy, fotografie, pocztówki, listy, ilustracje z książek dla dzieci i inne wydania pisarki.
Wystawa pozwala zapoznać się z największymi utworami M. Konopnickiej, w szczególności przypominając jeden ze słynnych patriotycznych utworów „Rota”, który został napisany przez poetkę w 1908 r. jako protest wobec germanizacji Polaków. Został on opublikowany w czasopiśmie „Przodownica”, natomiast Feliks Nowowiejski skomponował do niego muzykę. W tym samym roku ukończyła również swój kilkuczęściowy poemat „Pan Balcer w Brazylii”, nad którym pracowała niemal dwadzieścia lat.
Konopnicka bardzo często pisała listy, których odbiorcami były nie tylko jej dzieci, ale inni pisarze i przyjaciele. Jedną z tych osób była równie zdolna i znana pisarka Eliza Orzeszkowa, którą poznała kształcąc się na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie. Oprócz ich przyjacielskiej korespondencji można przyjrzeć się również rękopisom listów do Walentyny Olechnowiczównej i do pisarzy takich jak Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Krzemiński czy Teofil Lenartowicz.
Kiedy utwór „Przygrywka” z cyklu „W górach” przypadkiem trafił do Henryka Sienkiewicza podróżującego w ówczesnym czasie po Ameryce Północnej, sławny pisarz w „Listach z podróży do Ameryki” wyraził ocenę o Konopnickiej: „Ta pani lub panna ma prawdziwy talent, który prześwieca przez wiersze jak promienie świtu przez mgłę”. Dla początków jej kariery literackiej był to komentarz na wagę złota.
Konopnicka kojarzona jest z wieloma wybitnymi nowelami. Warto wspomnieć m.in. utwory takie jak: „Nasza szkapa”, „Mendel Gdański”, „Ksawery”, „Bogu. Kartka z Tyrolu” czy „Moi znajomi”. Potrafiła dostrzec to, jak bieda wpływała na życie ludzi, dostrzegała trudy egzystencji wielu ludzi, zależało jej na losie najsłabszych, w swej twórczości nie pomijała losu zwierząt.
Osobne miejsce w jej dorobku literackim zajmują utwory dla dzieci, m.in.: „Jak to ze lnem było”, „O Janku Wędrowniczku”, „Na jagody” czy „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Okładki dotknięte duchem czasu to przeniesienie się do krainy dzieciństwa i wspomnień, które przywołano, poświęcając im szczególne miejsce w gablotach.
Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 4 w Lublinie. Wstęp jest bezpłatny. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając twórczość pisarki oraz jej działania patriotyczne, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...