Filmy wszech czasów: Ojciec rodziny

Czyli familijny Nicolas Cage.

Dla fanów aktora, rola w tym nakręconym w 2000 roku filmie, mogła być nie lada zaskoczeniem. Wszak w drugiej połowie lat ’90 dał się poznać przede wszystkim jako gwiazdor kina akcji. „Twierdza”, „Con Air – lot skazańców”, „8 milimetrów”, „Oczy węża”… - już same te tytuły dają nam wyobrażenie o jego karierze w tamtym czasie. Tymczasem…

No właśnie. W „Ojcu rodziny” Cage wciela się w Jacka Campbella – człowieka odkrywającego w sobie powołanie do bycia przede wszystkim ojcem i mężem, a nie tylko skoncentrowanym na sobie i karierze, bezwzględnym biznesmenem. A właśnie kimś takim jest, gdy poznajemy go na początku filmu. Wszystko zmieni się jednak za sprawą pewnego – tak, tak – nadprzyrodzonego zdarzenia, gdy Jack natknie się na Casha, granego przez Dona Cheadle.  

Kim jest Cash? Wszystko wskazuje na to, że czarnoskórym aniołem, bo to za jego sprawą nasz bohater ląduje w alternatywnej rzeczywistości (gdy budzi się następnego ranka, nie ma już przestronnego apartamentu na Manhattanie tylko dla siebie, jest za to żona, dzieci, kiepska praca, ciasne mieszkanie i kredyty to spłacenia).

Czy to mu się śni? A może oszalał? Jednak powrotu do „życia na bogato” już nie ma. Musi się z tym pogodzić i zacząć sobie radzić w New Jersey.

Cztery lata później coś podobnego, tyle że bardziej realistycznego, zobaczymy w „Dziewczynie z Jersey” Kevina Smitha. Tam w podobnych „tarapatach” znalazł się Ben Affleck. Tarapatach w cudzysłowie, bo czy zwyczajne, skromne (normalne!) życie, to coś złego?

Twórcy z pokolenia X raz za razem udowadniają nam, że nie. Że to raczej rozbuchana konsumpcja, pogoń za zyskiem i bogactwem w niekończącym się wyścigu szczurów jest patologią.

W „Ojcu rodziny” mamy okazję przyjrzeć się obu tym strategiom, stylom życia. A wszystko to w przystępnej, familijno-świątecznej atmosferze („To wspaniałe życie” Capry się kłania).

Dobry film. Fajny film. Do obejrzenia i przemyślenia.

*

W niedzielę 26 listopada o godz. 21:00 „Ojciec rodziny” pojawi się na antenie CBS Europa. Powtórki na tym samym kanale we wtorek 28 listopada o 23:05 oraz w piątek 1 grudnia o 18:30.

On-line film jest dostępny na Amazon Prime Video i na megogo.net

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów

W weekend w tv i na VOD: Ojciec rodziny

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości