Ale nie tylko, bo to także sztuka oparta na tajemnicach różańcowych i Ewangelii, zobrazowanych za pomocą tańca współczesnego i baletu. Wystawiano ją podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Przesłaniem spektaklu jest ukazanie Maryi jako osoby bardzo bliskiej każdemu człowiekowi, uwydatnienie Jej dobroci, piękna, łagodności, cierpliwości w znoszeniu cierpienia, ale także Jej uczuć jako kobiety, matki, osoby zaangażowanej w swe codzienne obowiązki i poddawanej różnym doświadczeniom.
Poszczególne sceny zachowujące strukturę różańca, tj. część radosną, bolesną i chwalebną, nie są jedynie odtworzeniem wydarzeń z życia Maryi (od zwiastowania, aż po zjednoczenie z Jezusem w Niebie), ale pokazaniem przede wszystkim tego, jak Ona te wydarzenia przeżywała – Jej radości, ale i smutku, bólu wewnętrznego. Przedstawienie angażuje widownię emocjonalnie i duchowo nie tylko przez samą obserwację, ale także kontemplację tajemnic ukrytych w różańcu i rozważanie osobistej relacji z Bogiem. Spektakl skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Jego uniwersalne przesłanie dotyka cierpienia, ale i budzi nadzieję, której poszukuje każdy człowiek.
W realizację przedsięwzięcia zaangażowani są młodzi ludzie, którzy swoimi talentami oraz ewangelicznym zapałem z radością przyczynią się do budowania pozytywnego wizerunku polskiej sceny artystycznej, zarówno w sferze religijnej, jak i świeckiej. Wszyscy aktorzy to doświadczeni tancerze, którzy dbają o realizację projektu na wysokim poziomie i którzy poprzez sztukę chcą dać świadectwo swojej wiary.
Spektakl „Lilia” jest dużym przedsięwzięciem, które uzyskało poparcie i patronat księdza arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego, a także takich instytucji jak: Góra Dobra (wolontariusze ŚDM), Pola Dialogu, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Gość Niedzielny oraz Miesięcznik Katolicki Tryby. Bardzo pochlebnie napisano o „Lilii” m.in. w takich czasopismach oraz portalach jak: „Gość Niedzielny”, „Droga”, „Niedziela”, „Katolicka Agencja Informacyjna” czy „Dziennik Polski”.
Najpiękniejszym jednak owocem są łzy wzruszenia osób, które obejrzały spektakl.
Twórcy stawiają na wysoką jakość i technikę tańca. Setki godzin spędzonych na sali warsztatowej zaowocowały dziełem jedynym w swoim rodzaju, które spotkało się z pozytywnym przyjęciem widzów i niezmiennym zainteresowaniem: spektakl wystawiony był do tej pory już wielokrotnie w kraju i za granicą (Lourdes, La Salette), a w styczniu 2019 r. został zaprezentowany na Festiwalu Młodych w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Teatr Tańca „Lilia” to wspólnota co najmniej kilkunastu młodych ludzi, których łączy wspólna duchowość, taniec i twórczość. Misją wspólnoty jest rozwijanie talentów jako darów od Boga oraz wykorzystanie ich w dzieleniu się pasją, dobrem i pięknem, tak, aby przynosić światu wiarę, nadzieję i miłość. Wspólnota podejmuje różne dzieła ewangelizacyjne i miłosierdzia, które stara się realizować za pomocą tańca oraz innych form artystycznych. Celem wspólnoty jest tworzenie sztuki tańca głęboko poruszającej serca oraz pozwalającej odkrywać tożsamość i godność człowieka przez pryzmat relacji z Bogiem. Sztuka ta może stać się odpowiedzią na potrzebę szukania w twórczości głębi duchowej, mającej potencjał przemiany serc ku wewnętrznej wolności, radości, pokoju. Teatr i wspólnotę współtworzą osoby z różnym doświadczeniem tanecznym lub aktorskim (w tym pedagodzy tańca, aktorzy), ale także z innymi talentami związanymi m.in. z grafiką, malarstwem, fotografią i filmem, muzyką, elektroniką, krawiectwem, fizjoterapią. W głoszeniu kerygmatu poprzez taniec i zachęcaniu do zawierzenia Maryi młodzi tworzący wspólnotę „Lilia” realizują misję zgłębiania depozytu wiary oraz pogłębiania znajomości prawdy zawartej w Objawieniu chrześcijańskim w duchu nowej ewangelizacji.
Spektakl będzie można zobaczyć 4 lutego o godz. 13:00.
Miejsce: Aula im. bł. J. Popiełuszki, Dewajtis 3, Warszawa
Bilety: wstęp wolny po pobraniu darmowej wejściówki https://app.evenea.pl/event/liliaspektakl/
Teatr będzie prowadził dobrowolną zbiórkę na swoją działalność.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...