Aga Zaryan śpiewa poezję Miłosza

Wiersze Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej i Denise Levertov oraz Jane Hirshfield w interpretacji Agi Zaryan znalazły się na nowej płycie wokalistki. Album pt. "A Book of Luminous Things" trafia właśnie na rynek fonograficzny.

Album Agi Zaryan "A Book of Luminous Things" zawiera dwanaście kompozycji do wierszy Czesława Miłosza oraz jego ulubionych poetek: Anny Świrszczyńskiej, Jane Hirshfield i Denise Levertov. To zestawienie twórczości Miłosza z utworami, które lubił i które przekładał na język polski, tworzy oryginalny, wizerunek noblisty.

Aga Zaryan, znana wokalistka jazzowa, tym razem stworzyła klasyczny album; nagrała poezję z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz wybitnych instrumentalistów. Aranżacje orkiestrowe przeplatają się tu z nastrojowymi balladami."Uniwersalny i głęboki charakter poezji Czesława Miłosza w połączeniu z głosem Agi Zaryan tworzy niepowtarzalny nastrój albumu" - napisali wydawcy płyty.

"Na mojej nowej płycie - mówi wokalistka - znajduje się kilkanaście utworów, w tym sześć z tekstami wierszy noblisty: dwa dość wczesne +A Parable of the Poppy+ i +A Song on the End of the World+ i pozostałe z okresu późnej twórczości +On Prayer+, +This Only+, +Meaning+ i +This World+".

"Utwory te mają coś wspólnego: z jednej strony jest w nich wiele miłości do świata i przyrody, z drugiej wyczuwa się w nich podskórny lęk egzystencjalny. To wiersze, które trafiają do mojej wrażliwości, działają na wyobraźnię, są obrazowe, a to zawsze sprzyja pisaniu muzyki i ułatwia interpretację" - mówi o swoim muzycznym odczytaniu Miłosza Zaryan.

Wokalistka zwraca uwagę, że oprócz wierszy Miłosza wybrała utwory poetek, które były mu bliskie. "Tym, co urzeka mnie w poezji Świrszczyńskiej, jest jej bezpośredniość" - podkreśla. "To poezja odważna, wyzbyta tabu, przepełniona erotyzmem, nowoczesna. Pisała ją silna kobieta, która przeszła przez gehennę wojny, kobieta niezwykle wrażliwa na cierpienie innych, potrafiąca komunikować się z samą sobą, bywająca do bólu bezpośrednia i szczera. Miłosz niezwykle cenił poezję Anny Świrszczyńskiej i ubolewał, że nie jest dostatecznie znana poza Polską - dlatego sam tłumaczył ją na angielski i promował w Ameryce".

Na płycie znalazły się też wiersze zaprzyjaźnionej z Miłoszem Denise Levertov "Tak się złożyło, że jej poezja jest mi bliska od kilku lat" - mówi Zaryan. "Jej wiersze mają niesamowity rytm, który wspaniale współgra z muzyką, jest w nich wiele przestrzeni, oddechu, nadziei, wiele umiłowania życia. Na płycie +Looking Walking Being+ zaśpiewałam kilka jej wierszy. Teraz wybrałam kolejne dwa, czyli +Eye Mask+, +The Gift+ - oba w tłumaczeniu Miłosza" - dodaje.

Poeta przełożył na polski kilka wierszy swojej młodszej przyjaciółki, Jane Hirshfield, kalifornijskiej buddystki. "Do +A Book of Luminous Things+ wybrałam dwa jej wiersze: +Music Like Water+ i "Autumn Quince+ - jednak tym razem nie w przekładach Miłosza, ale Magdy Heydel" - mówi Zaryan.

"Wiersze Miłosza, Hirshfield, Levertov i Świrszczyńskiej pokazały mi różne oblicza pojmowania świata, w którym żyjemy. Wszystkie mnie oczarowały. Razem stworzyły +A Book of Luminous Things+" - zauważa Zaryan.

Muzykę do większości utworów skomponował Michał Tokaj, ale w gronie kompozytorów jest też David Dorużka i Aga Zaryan. Wokalistce towarzyszył zespół: pianista Michał Tokaj, gitarzysta Larry Koonse, kontrabasista Darek Oleszkiewicz i na instrumentach perkusyjnych - Munyungo Jackson oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Premierowe wykonanie utworów z najnowszego albumu polskiej wokalistki jazzowej odbyło się w maju tego roku, w ramach II Festiwalu Miłosza w Krakowie, na koncercie Deutsche Bank Invites Aga Zaryan.

Album ukazuje się pod znakiem prestiżowej wytwórni Blue Note Records.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama