Na ratunek Afyce Nowaka

Feralnie zakończył się 19. etap sztafety Afryka Nowaka 2009 – 2011. Tyfus, malaria i poważna kontuzja zmusiły pięcioosobową ekipę przemierzającą Republikę Centralnej Afryki do przerwania etapu i powrotu do kraju. Rowerzystom w sukurs pospieszyli polscy kapucyni.

Polscy misjonarze ze zgromadzenia braci mniejszych kapucynów od początku wspierają inicjatywę, której celem jest spopularyzowanie dokonań polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-36 jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przemierzył kontynent afrykański.

– O Afryce Nowaka dowiedzieliśmy się z "Gościa Niedzielnego" – mówi brat Benedykt „Benek” Pączka, dyrektor misyjny krakowskiej prowincji kapucynów. – Pomyślałem wtedy, że koniecznie musimy zaangażować się w pomoc wyprawie, aby jej uczestnicy w miarę bezpiecznie przejechali przez kraje w których pracujemy.

Wskutek przymusowego przerwania etapu 19 uruchomiono plan awaryjny: etap „19 i ½”, który nazwano KAP-Tour.  W jego skład weszli polscy kapucyni: br. Piotr Michalik (od 18 lat na misjach), br. Robert Wnuk (9 lat na misjach), br. Robert Wieczorek (w Afryce od 1994, autor książek “Listy z Serca Afryki” i “Pęknięte Serce Afryki|), br. Artur Ziarek (od roku w Czadzie), oraz małżeństwo świeckich misjonarzy pracujących przy misjach kapucyńskich, Zbigniew i Aleksandra Styruła.  - Cieszymy się z niespodziewanego etapu misyjnego sztafety – mówi brat Benedykt Pączka.

Na ratunek Afyce Nowaka   Brat Benedykt Pączka OFM Cap upowszechnia Afrykę Nowaka na festiwalach organizowanych przez kapucynów. Najbliższe spotkanie z uczestnikami sztafety w Wołczynie 11-16 lipca. KAP-Tourowcy mają do przebycia ponad 500 km, aby 27 czerwca dostarczyć sztafetową „pałeczkę” - książkę z reportażami Kazimierza Nowaka, do miejscowości Gore w Czadzie. Tam przejmie ją ekipa etapu 20., którą poprowadzi Dominik Szmajda.

Równolegle do etapu „kapturowego” trwa etap konny sztafety, przez Namibię. Jego liderem jest Łukasz Wierzbicki, "odkrywca" i redaktor reportaży Kazimierza Nowaka, wydanych w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” (wyd. Sorus). Śladem Nowaka przez Namibie podąża również  prawnuczka polskiego podróżnika.

Kazimierz Nowak pokonał ponad 40 tys. kilometrów rowerem,  pieszo, konno, łodzią, na wielbłądzie. Był to wyczyn pionierski w skali światowej. Obecna wyprawa jest rekomendowana przez Departament Afryki i Bliskiego Wschodu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Patronuje jej m.in. Gość Niedzielny i portal Wiara.pl.

Relacje ze sztafety na portalu wiara.pl TUTAJ.

Strona oficjalna sztafety: www.afrykanowaka.pl

 

AfrykaNowaka czołówka Afryki Nowaka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości