Dzieła, które będą pokazywane w Krakowie na wystawie "Skarby Korony Hiszpańskiej", w tym obrazy El Greco, Tycjana i Veronese, dotarły w piątek do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa zostanie uroczyście otwarta 12 lipca i jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE.
W krakowskim Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć ponad sto arcydzieł z XV-XIX wieku, wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de Espana - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. W piątek do Krakowa przywieziono część obrazów, meble, zbroje i tkaniny, w tym gobeliny wykonane według kartonów Goi.
"Kolekcja Patrimonio Nacional jest kolekcją wyśmienitą. Oglądając ją można prześledzić nie tylko dzieje sztuki, ale też to, jak zmieniał się w Hiszpanii gust monarchów. Do kolekcji królewskiej mogły wejść tylko dzieła najwyższej jakości artystycznej" - powiedziała PAP Olga Jaros z Muzeum Narodowego w Krakowie, koordynator wystawy ze strony polskiej.
Wśród "Skarbów Korony Hiszpańskiej" będzie można zobaczyć dzieła El Greca, Francisco Goi, Jusepe de Ribery, Tycjana, Paolo Veronesego i Francisco de Zurbarana. Będzie to pierwsza tak duża wystawa sztuki hiszpańskiej w Polsce.
W Madrycie od początku czerwca trwa wystawa "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej". W 11 salach Pałacu Królewskiego prezentowanych jest 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Najważniejszym eksponatem na madryckiej wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.