Skarby Korony Hiszpańskiej w Krakowie

Dzieła, które będą pokazywane w Krakowie na wystawie "Skarby Korony Hiszpańskiej", w tym obrazy El Greco, Tycjana i Veronese, dotarły w piątek do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa zostanie uroczyście otwarta 12 lipca i jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE.

W krakowskim Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć ponad sto arcydzieł z XV-XIX wieku, wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de Espana - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. W piątek do Krakowa przywieziono część obrazów, meble, zbroje i tkaniny, w tym gobeliny wykonane według kartonów Goi.

"Kolekcja Patrimonio Nacional jest kolekcją wyśmienitą. Oglądając ją można prześledzić nie tylko dzieje sztuki, ale też to, jak zmieniał się w Hiszpanii gust monarchów. Do kolekcji królewskiej mogły wejść tylko dzieła najwyższej jakości artystycznej" - powiedziała PAP Olga Jaros z Muzeum Narodowego w Krakowie, koordynator wystawy ze strony polskiej.

Wśród "Skarbów Korony Hiszpańskiej" będzie można zobaczyć dzieła El Greca, Francisco Goi, Jusepe de Ribery, Tycjana, Paolo Veronesego i Francisco de Zurbarana. Będzie to pierwsza tak duża wystawa sztuki hiszpańskiej w Polsce.

W Madrycie od początku czerwca trwa wystawa "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej". W 11 salach Pałacu Królewskiego prezentowanych jest 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Najważniejszym eksponatem na madryckiej wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.