Polska to kraj, w którym coraz więcej inwestuje się w kulturę, dzięki czemu w muzyce, kinie i sztukach plastycznych rodzą się talenty o światowej sławie, taki obraz przedstawiono w obszernym reportażu z Warszawy i Krakowa w magazynie dziennika "La Repubblica".
"W Polsce panuje nowy klimat" - taki tytuł nosi relacja, zamieszczona w kolorowym dodatku "D" - włoskiego dziennika. Podkreślono, że polskie miasta są "fabrykami kreatywności".
Bohaterami reportażu są m.in. pisarz Jacek Dehnel, reżyser Bartosz Konopka, malarz Wilhelm Sasnal i rzeźbiarz Mirosław Bałka.
Autorka tekstu zauważa, że gdy ministrowie finansów innych krajów europejskich "ścigają się, kto lepiej tnie nakłady", w Polsce podpisano pakt dla kultury, przewidujący w budżecie państwa wzrost wydatków na ten cel.
W relacji napisano też, że nad Wisłą "wieje wiatr optymizmu" i panuje wiara w przyszłość oraz młodość, o czym ma świadczy także wiek osób odnoszących sukcesy w kulturze, dyrektorów instytucji kulturalnych, festiwali i przeglądów.
Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w warszawskim Zamku Ujazdowskim Fabio Cavallucci tę dominację młodych ludzi w polskiej kulturze następująco wyjaśnił na łamach włoskiego pisma: "przejście od komunizmu do kapitalizmu zmiotło ze sceny dinozaury". "Potrzebna była nowa generacja, która byłaby wcieleniem braku kontynuacji z przeszłością"- dodał.
"W Polsce człowiek czuje się trochę jak Alicja w krainie czarów, wszyscy wytworni, wszystko piękne"- ocenia włoska wysłanniczka i zachęca czytelników do odwiedzenia Warszawy i podaje adresy najmodniejszych stołecznych klubów alternatywnych i muzycznych oraz kawiarni literackich.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.